featured

Bitcoin, Altın, Dolar Hangi yatırım çok kazandırdı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2-8 Mayıs tarihleri arasında piyasaları inceliyor ve hangi yatırımın daha akıllıca olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bitcoin mi, altın mı, dolar mı?

2-8 Mayıs tarihleri arasında hangi yatırım daha akıllıca bir hamle oldu. Bitcoin mi, altın mı, dolar mı?

Yatırımcıların yanı sıra vatandaşların da takip ettiği altın, Bitcoin ve döviz fiyatları, her zamanki gibi gündemdekini yerini korumaya devam ediyor. Özellikle de döviz kurunda görülen artış, insanları yatırım araçlarına doğru yönlendiriyor. “Bitcoin yılın ilk aylarında bir ralli yapacak mı? Altın yükselecek mi düşecek mi? Dolardaki bu oynaklık ne zaman duracak?” gibi sorular ise en çok arananlar listesinde yer alıyor.

2-8 Mayıs tarihleri arasında altın ve dolar fiyatlarındaki değişimi masaya yatırıyor, Bitcoin piyasasındaki hareketleri bu varlıklarla kıyaslıyoruz. Yazıda yer alan tüm sayılar, yazının yazıldığı andaki değerlerdir.

Altın

Ticari alanda kullanım geçmişi MÖ. 500’lü yıllara dayanan Altın, yıllardır yatırımcıların güvenli limanlarından biri olma özelliğini koruyor. Altın fiyatı, haftaya 900 TL seviyesiyle girdikten sonra ilerleyen günlerde 890 TL seviyesinin altına düştü. İlerleyen günlerde hafiften bir toparlanma göstererek 910 TL seviyesini gördü ve ve hafta içini 904,88 TL ile kapattı.

Altın, geçtiğimiz yıl 20 Aralık tarihinde 1100 TL seviyesini aşarak yatırımcılara en fazla kazandıran yatırım araçlarından biri haline gelmişti ancak sonraki süreçte ciddi bir düşüşle 220 TL’lik dip seviyelerine fitil bırakarak tepeden alan yatırımcıları zor durumda bıraktı. Sonraki günlerde tekrardan toparlanan Altın, 2021’in son gününde tekrar 900 TL bandını test ederek yükselişine devam etmişti ve geçtiğimiz hafta ise piyasalarda yaklaşık 880 – 910 TL seviyelerinde işlem gördü.

2 Mayıs Pazartesi’den 6 Mayıs Cuma günü piyasaların kapandığı saate kadar Altın, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 0,13 değer kaybetti.

Dolar

Dolar, 2021’de ilk kez 10 liranın üstüne çıktığı 17 Kasım’dan beri iki hanede kalmaya devam ediyor. Dolar, 2022’nin başında 13 TL bandında seyreden bir grafiğe sahipti ancak mart ayının başından bu yana 14 TL seviyesinde ilerliyor. Bazı yatırımcılar dolar fiyatında oynaklık bekliyor ancak fiyat belli bir aralıkta seyretmeye devam ediyor ve bu durum yatırımcıların endişelenmesine neden oluyor. Doların şimdiye kadar gördüğü 18 TL seviyesine bir daha çıkıp çıkmayacağı sorusu akılları karıştırıyor ve küçük yatırımcılar bu belirsizlikten olumsuz etkileniyor.

Dolar, çıktığı 18,4 TL seviyesinden sonra açıklanan döviz planı nedeniyle ciddi derecede düşüş gösterdi. Uzun zamandır 13-14 TL seviyesinde işlem gören dolar, bu haftaya 14,8 TL seviyesiyle girdi ve hafta ortalarında aşağı yönlü dalgalanmalar gösterdikten sonra 14,93 TL ile hafta içini kapattı. Yazının yazıldığı tarih itibariyle 1 dolar 14,91 TL ile piyasalarda işlem görüyor.

Bu hafta başından itibaren hafta kapanışına kadar dolar, Türk lirası karşısında tam olarak yüzde 0,38 değer kazandı.

Bitcoin

Bitcoin (BTC), geçtiğimiz haftanın sonlarında bir düşüş trendi yakaladı ve haftayı yaklaşık 34-40 bin dolar seviyeleri arasında geçirdi.

BTC, 2021 yıl sonuna kadar büyük bir ralli yapacağını düşünen yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmıştı. Artan enflasyon endişeleri, Fed tarafından birkaç kez faizlerin artırılacağı beklentisi ve küresel gıda kıtlığı korkusunun finans piyasalarına olumsuz etki etmesiyle beraber kripto para piyasası 11 Nisan’da düşmeye başladı. Haftaya 38 bin dolar seviyesiyle girdikten sonra Fed toplantısı öncesi 4 Mayıs’ta 39 bin doları geçen BTC, sonraki günlerde 34 bin seviyelerine kadar geriledi. Bitcoin, yazının yazıldığı tarih itibariyle 34,70 bin dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Geçtiğimiz hafta başından yazının yazıldığı ana kadar BTC, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 9,52 değer kaybetti.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!