featured
bakan kripto para açıklaması

Maliye Bakanlığı Türkiye’deki kripto borsalarından kullanıcı verilerini istedi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yerel kaynaklara göre Maliye Bakanlığı, Türkiye’deki kripto para borsalarından kullanıcı bilgilerini vermelerini istedi.

Bitcoin (BTC) başta olmak üzere kripto para birimlerinden elde edilen gelirlerin Türkiye’de vergilendirmesi için çalışmalar sürüyor. Gerek Hazine ve Maliye Bakanlığı, gerekse Sermaye Piyasaları Kurulu’nun üzerinde kafa yorduğu kripto para düzenlemeleri için adımlar atılıyor.

1 Nisan tarihinde WebTekno sitesinde yer alan habere göre, “Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsalarına bir tebligat göndererek kullanıcı bilgilerini” talep etti. Şahin Kılınç imzalı haberde, “istenen bilgiler arasında TC kimlik numarası, unvan, kripto para alım satım platformuna kayıt tarihi gibi kritik bilgilerin yer aldığı” ifade edildi.

Yakın zaman önce aktarılan haberde belirtildiği üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı, 23 Mart’ta yayımlanan Ekonomi Reform Takvimi’nde kripto paralara ilişkin düzenlemelere dair detayları paylaşmıştı.

Türkiye’deki borsalar mercek altında

Aktarılan haberde, “kripto para vergisini de içermesi beklenen Dijital Para Yasası için düğmeye basıldığı” vurgulandı. Bakanlığın, Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para alım satım platformlarına tebligat göndererek kullanıcı verilerini talep ettiği iletildi. 

Haberde, bakanlık tarafından kripto para borsalarından talep edilen veriler şu şekilde sıralandı:

  • Kullanıcı ID (Sanal Cüzdan No): Sistemde tanımlı tekil kullanıcı hesap no
  • Kullanıcı türü: Bireysel/Tüzel/SVHS
  • Kullanıcı kimlik türü: TCKN, VKN, Yabancı Kimlik No, Pasaport No
  • Kullanıcı kimlik no: Kullanıcının belgesine ait numara. 
  • Kullanıcı unvanı: Gerçek kişiler için ad soyad; tüzel kişiler için unvan 
  • Kullanıcı kayıt tarihi: SVHS kullanıcısının sisteme kaydolduğu tarih 
  • Stok tarihi: YYYY-AA-GG biçiminde stok günü
  • Stok varlık miktarı: Varlık biriminin miktarı
  • Stok varlık kuru: Varlık biriminin TL cinsinden kur değeri

Haberi yapıldığı üzere, Türkiye’nin önde gelen kripto para borsalarından BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından paylaşılan kripto para açıklamasını olumlu karşıladıklarını söylemişti.

Maliye Bakanlığı yakın zaman önce, “kripto paralarla ilgili dünya genelinde oluşan kaygıları biz de paylaşıyoruz” şeklinde bir açıklama paylaşmış, Türkiye sınırları içinde geçerli olacak kripto para düzenlemelerinin geliştirilmesi için düğmeye basıldığını vurgulamıştı.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!