NFT Nasıl Yapılır ve Satılır

Değiştirilemez Tokenler (NFT), fiziksel dünyadaki koleksiyon parçalarının dijital yansımalarıdır. Peki NFT nasıl yapılır ve nasıl satılır?

NFT, özünde bir kripto para birimi olarak değeri tutan tahsil edilebilir bir dijital varlıktır. Sanatın değer tutan bir yatırım olarak görülmesi gibi, şimdi NFT’ler de öyle. Çok ünlü bir mağazanın en yeni ürünü için mağazalarda oluşan kuyrukları hepimiz biliriz. NFT ise bu kuyrukların yeni dijital eşdeğeridir.

NFT terimini son zamanlarda çok sıkça görmüş olabilirsiniz. Google’da arama rekorları kıran, milyon dolar fiyatlarla “Dijital varlık” satılıp alınabilen NFT’leri duymuşsunuzdur.

Peki NFT Nasıl Yapılır

Herkes rahatlıkla bir NFT oluşturabilir. NFT yapmak çok kolay. Sadece ihtiyaç duyulan tek şey bir dijital cüzdan, küçük bir miktarda Ethereum satın alma ve içeriği yükleyebileceğiniz ve bir NFT veya kripto sanatına dönüştürebileceğiniz bir NFT pazarına bağlantıdır.

NFT pazarlarından birinde oturum açın ve bir dosya yükleyin. Bu işleme NFT’nin “basılması” denir. Genellikle türünün tek örneği olup olmadığı, birden fazla kopya olup olmadığı veya bir koleksiyonun parçası olup olmadığı sorulur. Bir NFT sitesine göz attığınızda aslında bu sürecin ne kadar kolay olduğunu görürsünüz. Çünkü insanlar dümdüz, hiçbir özelliği olmayan renkleri bile NFT olarak satmaya çalışıyor.

Gördüğünüz bu NFT tam olarak 4.100 dolara satıldı. Herhangi birinin bunu çizerek 4.100 dolar kazandığını düşündüğümüzde teknik olarak herkes NFT yapıp satabilir. 

NFT alanının önümüzdeki yıllarda bazı popüler kullanım durumlarıyla büyümeye devam edeceğine herkes inanıyor. Dijital Sanat, Sanal Arazi, Oyun, Koleksiyon, Finans ve çok daha fazlası için kullanılabilen NFT için tünelin sonu aydınlık.

NFT Nasıl Satılır

Gelelim NFT nasıl satılacağı konusuna. NFT’ler ayrıca pazar yerlerinde satılır ve süreç platformdan platforma değişebilir. İçeriğinizi esasen bir pazara yükleyeceksiniz ve ardından onu bir NFT’ye dönüştürmek için talimatları uygulayacaksınız. Çalışmanın açıklaması ve fiyatlandırma gibi ayrıntıları belirleyebileceksiniz. Hatta sizden sonraki sahibinin satışından da komisyon elde edebilirsiniz.

Geçtiğimiz haftalarda NFT dünyasına ünlü komedyen Cem Yılmaz bile katıldı. Twitter’da önce “Var mı NFT isteyen. İsteyene atıyorum. Deneme ya bişey değil .)” yazan Yılmaz, ardından da OpenSea isimli popüler NFT pazarındaki profilini paylaştı.

Yılmaz, OpenSea’de şu an için dört çizimini paylaştı ve bu sayısı her geçen gün arttırmaya devam ediyor.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!