featured

Fed, faiz oranlarını %0,5 yükseltti

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mayıs ayındaki FOMC toplantısı, yirmi yıldan beri yapılan en büyük tek oranlı artışla sonuçlandı.

Amerika Birleşik Devletleri Federal Serbest Piyasalar Komitesi (FOMC), iki gün süren toplantısını çarşamba günü, beklendiği üzere yüzde 0,5’lik (50 baz puanlık) faiz artırımı duyurusuyla tamamladı. Söz konusu gelişme, bu yıl beklenen yedi tane oran ayarlamasının ikincisiydi. Federal Rezerv, mart ayında faiz oranını yüzde 0,25 artırarak 2018’den bu yana ilk defa yukarı yönlü değişikliği işaret etmişti.

Piyasalar, 2000’den bu yana Çarşamba günü görülen bu artışa hazırdı ve bu nedenle ortamın ılımlı olması bekleniyor. Fed başkanı Jerome Powell de nisan ayında 50 baz puanlık bir ayarlamaya işaret etmişti.

Federal Rezerv, kasım ayında faiz oranlarını artırmaya başlama planlarını açıkladıktan sonra Bitcoin (BTC) fiyatı yaklaşık yüzde 40 düştü. Bitcoin, FOMC’ın mart ayındaki kararından sonra ise 41 bin dolar civarında seyretti ve şu anda kabaca 39 bin dolardan işlem görüyor.

FOMC’nin attığı bu adım, mart ayında yüzde 8,5 ile kırk yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyonla mücadele girişiminin bir parçasını oluşturuyor. Diğer taraftan bazı ekonomistler ise Fed’i, enflasyonla mücadele konusunda çok yavaş hareket ettiği için eleştirdi. Fed, COVID-19 salgını boyunca ekonomiyi desteklemek adına sıfır bağlı faiz oranlarını korudu, ancak 2021’de enflasyon artışını ‘geçici’ olarak reddetmişti. Şimdi de Ukrayna’da devam eden savaş ve Çin’deki güncel pandemi karantinaları, dünya çapında daha yüksek enflasyon baskısı oluşmasına sebep oluyor.

Fed, çarşamba günü yaptığı açıklamada ayrıca pandemi başladığından beri iki katına çıkarak 9 trilyon dolara yükselen tahvil ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerinin bir kısmını satmaya başlayacağını da duyurdu. Bu durum, finansal piyasalarda geçici bir şoka neden olabilir, ancak daha uzun vadede olumsuz etkiler de yaratabilir.

Çarşamba günü sabah saatlerinde Beyaz Saray’da konuşma yapan ABD Başkanı Joe Biden, Hazine Bakanlığı’nın yılın bu çeyreğinde ulusal borçları kapatacağını ve bu gelişmenin de enflasyonu düşürmeye yardımcı olacağını ifade etti. The Wall Street Journal’ın çarşamba günü düzenlediği bir etkinlikte konuşan Hazine Bakanı Janet Yellen ise bu yıl ekonomik büyümenin devam etmesinin yanı sıra resesyona girmeden önce enflasyonun düşmesini beklediğini söyledi.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 9 Mayıs 2022, 06:02

    […] piyasası 11 Nisan’da düşmeye başladı. Haftaya 38 bin dolar seviyesiyle girdikten sonra Fed toplantısı öncesi 4 Mayıs’ta 39 bin doları geçen BTC, sonraki günlerde 34 bin seviyelerine kadar […]

    Cevapla
  2. 2 Mayıs 2023, 01:07

    I am sorting out relevant information about gate io recently, and I saw your article, and your creative ideas are of great help to me. However, I have doubts about some creative issues, can you answer them for me? I will continue to pay attention to your reply. Thanks.

    Cevapla
Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!