featured

JP Morgan, Kripto Yatırım Anketi Düzenledi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

JP Morgan, kurumsal şirketler arasında yaptığı ankette yalnızca %10’unun dijital varlık ticareti yaptığını tespit etti. Anket aynı zamanda çoğu büyük yatırımcının kripto pazarını çekici bulmadığını ortaya koydu. Yapılan anketin en ilginç sonucu ise yüzde 30’luk bir dilim Warren Buffet’ın Bitcoin için söylediği “Fare zehiri” sözlerine katıldığını bildirdi.

Amerikan Kurumsal Yatırımcıları Kriptodan Uzak Duruyor

JPMorgan Chase 1.500’den fazla kurumdan yaklaşık 3.000 ABD’li yatırımcıyla anket yaptı. Oldukça geniş katılımlı bir anket olması ve sadece kurumsal taraf ile yapılması da önemli bir veri. Katılımcıların büyük çoğunluğu (%90), şirketlerinin dijital varlıklara yatırım yapmadığını çünkü yüzde 80’i kripto piyasasına asla girmeyeceklerini ilettiler.

Ankete katılanların yaklaşık yüzde 30’unun kripto paraya inanmayan Warren Buffett ile Bitcoin’in bir “fare zehri” olduğu konusunda benzer bir görüş paylaştığını belirtebiliriz. Yatırımcıların yüzde16’sı birincil dijital varlığın “geçici bir heves” olduğunu belirtti. Bu sonuçlar da kurumsal taraf ile ilgili önemli bir bilgi olarak kayıtlara geçti. Katılımcıların beşte dördü, kripto ile uğraşırken daha sert kısıtlamalar istediğini aktardı. Aynı zamanda, hemen hemen her cevap veren sahtekarlığı “biraz veya çok yaygın” olarak nitelendirdi. Öte yandan yatırımcıların yüzde 40’ı kişisel yatırımlarıyla kripto piyasasında aktif olduklarını doğruladı.

Genç Nesil Kriptoyu Önemsiyor

Bir başka kurum tarafından yapılan ankette ise gençlerin kripto varlıkları sevdiği ortaya çıktı. Spectrum Group tarafından yakın zamanda yürütülen bir başka anket, ABD’deki zengin Y kuşağının çoğunun farklı düşündüğünü ortaya koydu.

Sonuçlara göre, portföylerinde en az 1 milyon dolar olan genç yatırımcıların neredeyse yüzde 50’si servetlerinin en az 1/4’ünü kripto para birimlerine yatırmış durumda. Ankete katılanların yüzde 30’u varlıklarının yarısından fazlasını kripto piyasasına tahsis etti.

Spectrum Group başkanı George Walper, genç nesillerin pazarı neden bu kadar çekici bulduğunu açıkladı:

”Genç yatırımcılar, çok iyi bilinmediği zaman erken atladılar. Yeni olmasına rağmen fikirle daha entelektüel olarak ilgilendiler.”

Öte yandan, en az 1 milyon dolara sahip olan yaşlı yatırımcıların çoğunluğu, yüzde 83’ü bunlara inanmadığı için dijital varlıklara hevesli değil. Nitekim, her 10 kişiden sadece 1’i fonlarının yüzde 10’undan fazlasını kripto para birimlerinde tutuyor:

“Daha yaşlı yatırımcılar ve yükselenler büyük ölçüde ‘Bu yasal mı?’ diyordu. Eski nesiller bu anlayışta daha geride.”

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!