NFT
featured

El Salvador, 30 Dolarlık Bitcoin Verecek

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’in kabulü sonrasında hareketlilik sona ermiş değil, El Salvador Başkanı Nayib Bukele yeni bir hükümet kripto uygulaması tanıttı. Chivo olarak bilinen hükümet tarafından yayınlanan uygulama, bitcoinleri vatandaşlara dağıtmak için kullanılacak.

Vatandaşlar 30 Dolarlık BTC Kazanacak

Ülkeden gelen son haberlere göre uygulamayı indirip, kullanmayan başlayan kişiler 30 dolarlık BTC’nin de sahibi olacaklar. Başkan, hareketin ülke genelinde bitcoin’in benimsenmesini destekleme çabası içinde olduğunu söyledi. Benimseme konusunda ciddi destek sağlayacak uygulama kısa süre içerisinde başlayacak.

El Salvador Devlet Başkanı Nayip Bukele,  Bitcoin konusundaki duyuruyu, yılın başlarında Miami’de düzenlenen Bitcoin Konferansı’nda gerçekleştirdi. Ayrıca cumhurbaşkanı, ülke ekonomisine 3 bitcoin yatırımı yapan kişilere vatandaşlık verileceğini belirtti. Plan, dün gece cumhurbaşkanı tarafından halka açık bir konuşma sırasında kamuoyuna açıklandı.

Neden Devlet Tarafından Verilmiş Bir Cüzdan?

Bitcoin anonimliği ile bilinirken devlet tarafından verilen cüzdan sorgulandı. Devlet bazı noktalarda ayırt etmekte zorlandığı için bu yola başvuruyor. Hükümetin kimin gerçek olup olmadığını ve kimin airdroplarını alıp tekrar başvurduğunu anlaması için önemli bir adım olarak görülüyor. Devlet tarafından verilen cüzdan, hükümetin kullanıcıların gerçek vatandaşlar olduğunu onaylayabilmesini sağlayacak. Ayrıca, birden fazla airdrop almaya çalışan insanların olası sorununu azaltmaya yardımcı olacak.

Aynı zamanda bir hükümet kripto cüzdanının benimsenmesi anlamına da gelir. Bu, madeni paraları kullanan insanlar için merkezi bir veri tabanı görevi görebilir. El Salvador tarafından verilmiş olması, insanların madeni paralarını cüzdanda bırakmaları gerektiği anlamına gelmez. 30 dolarını aldıklarında, istedikleri cüzdana kolayca aktarabilirler. Ama en azından airdroplarını aldıklarına dair bir kayıt olacak.

Airdrop’un yaklaşık 117 milyon dolar alacağı tahmin ediliyor. Bu, ülkenin nüfusunu ve ardından airdrop için uygun yaşlar için nüfusu hesaba katıyor. El Salvador’un nüfusu 6,5 milyon. Tahminlere göre bu sayının yaklaşık %60’ı 14 yaşın üzerinde. Bu, yaklaşık 3,9 milyon kişinin airdrop için uygun olacağı anlamına geliyor. Bu, parasal tahmini 117 milyon dolara çıkarıyor. Bu, yaklaşık 3.440 bitcoin anlamına gelir.

Başkan Bukele, bunu neden yaptıklarını açıklamak için zaman ayırdı. Vatandaşlar tarafından bitcoin kullanımını teşvik etmek istediklerini dile getirdi.

Başkan, “Yaptığımız şey, bitcoin kullanımını teşvik etmek ve sistemin kullanımını teşvik etmek. Bu da ekonomide paranın çoğalmasını sağlayacak” dedi.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!