featured
bitcoin durumu nedir

Bitcoin yeni haftaya 45 bin doların altında başladı. Peki sırada ne var?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Bitcoin yatırımcılarının bu hafta izlemesi gereken 5 faktör. Bitcoin, Elon Musk’ın piyasayı yeniden karıştırmasının ardından, yeni haftaya 45 bin doların altında başladı. Peki sırada ne var?

Bitcoin (BTC), Elon Musk’ın piyasayı yeniden karıştırmasının ardından, yeni haftaya 45 bin doların altında başladı. Peki sırada ne var?

Cointelegraph, önümüzdeki günlerde Bitcoin fiyatını etkileyebilecek 5 faktöre göz attı.

Musk’ın gönderisi Bitcoin fiyatında gerilemeye yol açtı

Bu hafta piyasayı karıştıran yine tek bir adam oldu: Elon Musk. Tesla ve SpaceX’in CEO’su, Bitcoin’e ilişkin yeni olumsuz gönderisiyle piyasada tepkilere neden oldu.

BTC/USD paritesi, Musk‘ın geçtiğimiz hafta Tesla’nın BTC ödemelerini askıya alacağını duyurmasının ardından değer kaybetmiş. Fakat Musk için bu yeterli olmadı.

Tesla CEO’su, hafta sonu paylaştığı gönderilerinde Bitcoin’in merkeziyetsizliğini de eleştirdi. Ne var ki, en büyük tepkiyi Tesla’nın BTC birikimlerini satmayı planlıyor olabileceğinin ipuçlarını vererek topladı. Bitcoin, bu gönderinin ardından 42 bin dolara kadar geriledi.

Musk, pazartesi günü paylaştığı gönderisinde ise “Spekülasyona açıklık getirmek gerekirse, Tesla henüz hiç Bitcoin satmadı” diye açıkladı.

Musk’ın Twitter gönderilerinin vurgulandığı BTC/USD grafiği. Kaynak: Twitter

Musk’ın kripto topluluğuyla arasındaki çekişme giderek savaşa dönüşürken, kripto paranın dalgalanması da sürüyor.

Son 24 saatte yüzde 9’un üzerinde değer kaybeden Bitcoin, 44.640 dolardan işlem görüyor.

Diğer yandan analist Alex Krueger, Musk’ın BTC satışıyla ilgili açıklama yaptığı gönderinin, kripto para için farkında olmadan dip fiyat sinyali olmuş olabileceğini düşünüyor. Musk’ın gönderisiyle birlikte Bitcoin, kilit 61,8 Fibonacci geri çekilme seviyesine (42.845 dolar) geriledi.

BTC hakimiyeti yüzde 40’a geriledi

Musk’ın söz konusu gönderileri, hem Bitcoin hem de altcoin’lere yıkıcı etkide bulundu.

İş adamının sürekli övgülerine rağmen, Dogecoin (DOGE) bile bu düzeltmeden kaçamadı.

Cardano (ADA) gibi bazı kripto paralar işe düşüş trendinden sıyrılmayı başardı. ADA, cumartesi günü rekor dahi kırdı.

Diğer yandan Bitcoin’in piyasa hakimiyeti, Ocak 2018’den beri ilk kez yüzde 40’ın altına geriledi.

Bitcoin piyasa hakimiyeti grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

Bitcoin esasları olumlu sinyaller veriyor

Fiyat hareketi oldukça dalgalı olsa da, ağ esasları Bitcoin için olumlu sinyaller veriyor.

Bitcoin, fiyatın 42 bin dolara gerilemesinin ardından madenciler için daha cazip hale geldi ve bunun sonucunda ağ güvenliği de her zamankinden güçlü oldu.

Hem hash oranı hem de zorluk, hash oranında yaşanan düşüşün kendi fiyat çöküşüne yol açmasının ardından, geçtiğimiz haftalarda büyük bir iyileşme gösterdi.

Haftalık ortalama hash oranı, hafta sonu tarihte ilk kez 180 EH/s’yi geçti.

Bitcoin’in 7 günlük ortalama hash oranı grafiği. Kaynak: Blockchain

Ağ zorluğunun da 11 gün içinde yaşanacak bir sonraki otomatik düzeltmede yüzde 10 artması bekliyor.

Dolar destekten döndü

Kripto sektörüne özgü göstergelerin yanı sıra, makro piyasa da BTC’nin fiyat performansıyla ilgili bir fikir sunabilir.

Geçtiğimiz hafta değer kaybeden dolar, haftaya yeniden güç kazanarak başladı. ABD Doları Endeksi (DXY), bilindik bir destekten dönerek BTC/USD için sorun teşkil etmeye başladı.

ABD Doları Endeksi’nin (DXY) 1 günlük mum grafiği. Kaynak: Tradingview

Diğer yandan enflasyon, yatırımcıları endişelendiren kilit bir sorun olmayı sürdürüyor.

Bitcoin, hala son boğa piyasasından önde

Bitcoin stok akış fiyat modelinin yaratıcısı PlanB, BTC’nin hala kripto parayı 20 bin dolara taşıyan 2017 boğa piyasasından iyi bir performans gösterdiğine dikkat çekti. Analist, BTC’nin 42 bin dolara gerilemesinin bu boğa döngüsünün en büyük düzeltmesi olmasına rağmen bunun geçerli olduğunu açıkladı.

PlanB, Bitcoin Cash’in ortaya çıkışına değindiği bugünkü gönderisinde “Bugün, 2017 boğa piyasası gibi hissettiriyor (özellikle de fork savaşları sırasında gibi)” diye belirtti

“Bir sonraki rekor seviyeye düz bir çizgi halinde değil, yüksek dalgalanma ile gidilecek (birden fazla yüzde 30 düzeltme yaşanması olası). HODL.”

17 Mayıs 2021 itibarıyla BTC/USD paritesinin stok akış grafiği. Kaynak: Digitalik

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!