featured
3060-hash-mining

Nvidia RTX 3060 Hash limiti kırıldı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum (ETH) madencilerini, yeni nesil ekran kartı GeForce RTX 3060 modelinden uzaklaştırmak için hash sınırı koyan Nvidia’nın planı işe yaramayabilir.

Nvidia’nın madencilik yapılmasını engellemek amacıyla RTX 3060 modeline koyduğu sınır aşıldı.

Teknoloji haberleri paylaşan I_Leak_VN isimli Twitter hesabı, Ethereum’un Dagger-Hashimoto madencilik algoritmasının Nvidia’nın ekran kartında çalıştığını iddia etti. RTX 3060 grafik kartından oluşan bir madencilik donanımına ait görsel paylaşıldı.

Aynı gün, Vietnam menşeli kripto para odaklı Facebook grubu, RTX 3060’ın madencilik için kullanılabildiğini ileri sürdü. Geliştirilen mod sayesinde 50 MH/s hıza ulaşıldığı söylendi.

Nvidia’nın, Ether madenciliğini engellemek için sınır koyduğu, ancak bunun özel modifikasyonlarla aşıldığı iletildi.

Nvidia’nın küresel halkla ilişkiler direktörü Bryan Del Rizzo, 21 Şubat’ta yaptığı açıklamada; GPU donanımı, sürücü yazılımı ve bilgisayar yazılımı arasındaki güvenin sağlanmasıyla hash hız oranı sınırlayıcısının kaldırılmasının engelleneceğini söylemişti.

Twitter üzerinden gönderdiği mesajında Del Rizzo, “Bu sadece bir sürücü meselesi değil. Sürücü, RTX 3060 ve BIOS arasında, hash oranı sınırlayıcısının kaldırılmasını engelleyen bir süreç bulunuyor” şeklinde yazdı.

Nvidia hash oranı sınırlayıcı uygulaması, kripto para madencileri ve özellikle de Ether madenciliği yapanları uzaklaştırmak için tasarlandı. Bu hamle, madencilerden gelen aşırı talep nedeniyle başka yeniden GPU sıkıntısı çekmekten endişe duyan oyun meraklılarının endişelerinin ardından gelmişti. Nvidia’ya göre Ether, özellikle GPU ile çıkarılabilir kripto para birimleri arasında en yüksek küresel madencilik verimine sahip olması nedeniyle hedef alınıyor.

Nvidia, Ether madenciliğinin verimliliğini sınırlama kararının yanı sıra, özellikle kripto para madenciliği için oluşturulmuş grafik kartını da duyurdu. “CMP line” olarak adlandırılan kartlar, madencilere satılacak ve kripto para madenciliği için gereksiz olduğu düşünülen ekran çıktıları bu donanımlara dahil edilmeyecek.

Yine de bahsi geçen modifikasyonun ortaya çıkmasıyla birlikte bu planlar artık geçersiz olabilir. Zira madenciler daha fazla RTX 3060 satın almak için sırada. Bu esnada Nvidia’nın gelecek planları da sorgulanıyor. Yeni model ekran kartı RTX 3080 Ti, yine Ether madenciliği sınırlamalarıyla birlikte piyasaya sürülecek.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!