featured
TCMB Başkanı Kavcıoğlu

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Çok Tartışılan Ödeme Yasağına Açıklık Getirdi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TCMB Başkanı Kavcıoğlu: “Kripto paraları yasaklama niyetimiz yok” Türkiye’nin kripto sektörü, geçtiğimiz haftalarda oldukça hareketli günler yaşadı. 

Thodex ve VeBitcoin gibi faaliyetlerini durduran kripto borsalar ile ilgili soruşturmalar devam ederken, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 16 Nisan’da duyurduğu “kripto varlıklar ile ödeme yasağına” ilişkin de yeni detaylar açıklandı.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 23 Nisan’da CNN Türk’e konuk oldu. Kavcıoğlu, çok tartışılan ödeme yasağına açıklık getirdi.

Kripto paraların dünya genelinde altyapısı, düzenlenmesi veya kontrol mekanizması olmadığını ileri süren Kavcıoğlu,  Çin ve Hindistan gibi bazı ülkelerin tümden yasaklama yolunu seçtiğini belirtti. Kavcıoğlu, kripto sektöründe endişe yaratan yasak ihtimaliyle ilgili şöyle bir açıklamada bulundu:

“Sadece yasaklayarak bu işi halletme şansımız yok, zaten böyle bir niyetimiz de yok.”

TCMB başkanı, kripto sektöründe düzenleyicilere asıl endişe veren durumun Türkiye’den çoğunlukla Avrupa ve ABD’ye akan para trafiği olduğunu açıkladı. 

TCMB’nin kripto ile ödeme yasağına da açıklık getiren Kavcıoğlu, kripto paraların bir ödeme aracı olarak, yani para yerine kullanımının yasaklandığını, fakat kuruluşun kripto alım satım platformlarına para aktarımını yasaklamadığını, yalnızca bunun ödeme kuruluşları yoluyla değil, bankalar aracılığıyla yapılmasını zorunlu kıldıklarını söyledi.

TCMB başkanı, bu kararın gerekçesi olarak ise ödeme kuruluşlarının altyapılarının yeterince sağlam olmaması ve düzenleyicilerin takip ve inceleme şansının olmamasını gösterdi.

Kavcıoğlu, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde SPK, BDDK, Gelir İdaresi Başkanlığı ve MASAK gibi kuruluşların daha geniş çaplı düzenlemeler  üzerine çalıştığını ve önümüzdeki iki hafta içinde bu konuyla ilgili bir adım atılmasının beklendiğini açıkladı. Kavcıoğlu, bu düzenlemelerde öncelikle kripto paralara ilişkin en büyük risklerden biri olan tanımlama eksikliğinin giderileceğini ve hangi kuruluşların yetki alanına girdiklerinin belirleneceğini ileri sürdü.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!