featured

Bitcoin Arzının Yüzde 76’sı Likit Durumda Değil

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zincir üstü verilere göre dolaşımdaki Bitcoin arzının yaklaşık yüzde 76’sı likit durumda değil. Bitcoin piyasaları yılın başından beri yatay ilerliyor ancak zincir üstü verilere göre sanal varlığın likit hali günbegün azalıyor.

Zincir üstü analitik sağlayıcısı Glassnode, 3 Ocak tarihli haftalık raporunda uzun vadeli makro eğilimleri daha iyi görmek adına Bitcoin arz verilerini masaya yatırdı.

BTC, bu yıl şimdiye kadar yatay işlem görmesine rağmen likit miktarındaki azalma dikkat çekti. Şu anda dolaşımdaki toplam arzın dörtte üçünden fazlası (yaklaşık yüzde 76) likit durumda değil.

Glassnode analizinde likit olmayan varlık, Bitcoin’in hiçbir harcama geçmişi olmayan bir cüzdana taşınması biçimde tanımlanıyor. Dolaşımdaki toplam arzın yüzde 24’ünü oluşturan likit arz; borsalar ve sıcak cüzdanlar gibi düzenli olarak harcama yapan veya alım satım işlemi gerçekleştiren cüzdanlarda yer alıyor.

“2021’in son aylarında fiyatta düzeltme yaşanmış olsa bile, kripto paranın likit olmayan cüzdanlara doğru akışında bir hızlanma olduğunu görebiliyoruz.”

Veriler, saklama ve birikim yapma eğiliminde artışa işaret ediyor. Zira daha fazla Bitcoin, saklama hizmeti sunan depolara aktarılıyor. Likit olmayan arzdaki artış, yakın gelecekte büyük bir satışın yaşanmayacağına dair ipucu veriyor.

Bitcoin Likit olmayan arzdaki artış

Araştırmacılar bu koşulları, “düşüşten nötr fiyat hareketine doğru geçiş”şeklinde değerlendirdi.

Aynı raporda Glassnode, uzun vadeli yatırımcıların elindeki toplam arzın geçtiğimiz aylarda yatay seyre geçtiğini belirtti. Bu durum, uzun vadeli yatırımcıların para harcamayı veya satmayı bıraktığını, birikim yapmaya başladıklarını gösteriyor. Rapor, “Bu durum, piyasa inancının ne kadar yüksek olduğuna dair yapıcı görüş sağlıyor” diye sonuçlandırıldı.

Uzun vadeli yatırımcılar tarafından tutulan mevcut arz, ekim ayında en yüksek seviye olan 13,5 milyondan sadece yüzde 1,1 düşüşle 13,35 milyon BTC’ye geriledi. Glassnode verilerine göre uzun vadeli yatırımcılar, Bitcoin’lerini 155 günden fazla hareket ettirmeyen cüzdanlardan oluşuyor.

Likidite Nedir?

Bir piyasada fiyatta çok önemli değişikliklere sebep olmadan bir varlığın alınıp satılabilmesine likidite denir. 

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!