featured

Haftalık Bitcoin Temel Analizi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Bitcoin, yeni haftaya birçok engelle fakat aynı zamanda güçlü bir destek ile başladı. 50 bin dolar direnci nihayet kırılacak mı?

Bitcoin, yeni haftaya bölgesel direnç seviyelerini dahi zorlamaya isteksiz gözükerek başladı.

Hafta sonu pek bir hareket göstermeyen BTC/USD paritesi, kısa zaman çerçevelerin daha düşük dip fiyatlar belirlerken, 44 bin doların etrafındaki kilit bölgelerden de kaçınıyor.

Wall Street 17 Ocak’ta Martin Luther King Günü nedeniyle kapalı olduğundan dolayı, piyasalar yön vermeye başlayana kadar bugün de aynı durgunluk ile geçebilir.

Diğer yandan Bitcoin, haftayı tam da yatırımcı ve analist Rekt Capital’ın işaret ettiği kritik seviyede kapatmayı başardı.

Rekt Capital, pazar günü paylaştığı ve bir grafik de içeren gönderisinde “43.100 doların (siyah) üzerinde haftalık kapanış, BTC’nin bu noktadan yükselmeye devam edeceğine dair iyi bir işaret olacaktır,” diye belirtmişti.

“BTC bu seviyeyi haftalık grafikte desteğe dönüştürerek yeniden 43.100-51.800 dolar bandına gireceğini doğrulamış olacak.”

ABD meclisi kripto madenciliğini ele alacak

Enflasyon tartışmaları, ABD piyasaları ve politikalarının gündemini belirlemeyi sürdürüyor. Ülkede enflasyonun yüzde 8’e dayanmasıyla birlikte, 2022 yılında en az dört kez faiz artırılması bekleniyor. Bu durum, bitkin durumda olan tüketiciler üzerindeki baskıyı daha da artırıyor.

Analist Pentoshi, son gönderisiyle “Önümüzdeki haftalar için zemin hazırlanıyor,” yorumunda bulundu.

ABD’li kanun yapıcılar, bu hafta kripto para madenciliğinin çevreye olan etkilerini de ele alacak.

Bitcoin hash oranının artık büyük çoğunluğuna ev sahipliği yapan ülkede herhangi bir düşmancıl politika, piyasa duyarlılığını diğer birçok faktörden daha fazla etkileyebilir. Çin’in Mayıs 2021’de madencileri göç etmeye zorlayan politikalarının tekrarlanması -ve hash oranı ile ağ güvenliğine vuracağı darbe-, hiç kimsenin hoşuna gitmeyecektir.

Hash oranı, o zamandan beri tam bir toparlanma yaşayarak yeni rekor seviyelere yükseldi.

Bitcoin Kasım 2020’den beri görülen en düşük dalgalanma

Bitcoin’in dalgalanmasının son birkaç yılın en düşük seviyesine gerilemesi ana akım varlık olarak yaygınlık kazandığı savını desteklese de, çoğu kişi tarafından beklenmeyen bir durumdu.

Bitcoin Dalgalanma Endeksi’ne göre Bitcoin, yüzde 2,63 ile Kasım 2020’den beri görülen en düşük dalgalanma oranına ulaştı.

Kripto paranın mevcut fiyat hareketleri, 2020 sonunda o zamanlarki rekor fiyat seviyesi olan 20 bin doları geçerek fiyat keşfine başladığı dönemin hemen öncesini andırıyor.

Yatırımcı ve girişimci Bob Loukas’a göre bu olayların tekrarlanması için sahne de artık hazır.

“Herkesin eylül/ekim aylarında süper döngü için BTC opsiyonlarına yüklendiğini hatırlayın. Bu sözleşmeler muhtemelen yüzde 80’den fazla düşüş gösterdi,” diye belirten Loukas, şöyle devam etti:

“Hacmin düşmesi de konsolidasyon dönemine işaret ediyor ve Ekim 2020’deki harekete benzer sonuçlanacak gibi gözüküyor. Yine de BTC’nin bu aralığı biraz daha sindirmek için vakti olduğunu düşünüyorum.”

Aralık ayında görülen düzeltmenin ardından “heyecan verici” fiyat hareketleri henüz görülmemiş olsa da, Bitcoin’in dolaşımda olan arzının azalması ralli ihtimalini artıyor.

İlgi Beklenenden Düşük

Piyasada bireysel yatırımcıların yokluğu konuşulurken, yeni veriler sektörün geçtiğimiz bir yıl boyunca Bitcoin’e aslında çok az ilgi gösterdiğini ortaya koyuyor.

Blockchain üzerindeki yeni oluşumları analiz eden Glassnode analisti TXMC, Bitcoin’in bireysel yayınglık bakımından Ocak 2021’den beri nasıl sakin ilerlediğine dikkat çekti.

Zincirde ortaya çıkan yeni oluşumların 30 günlük üstel hareketli ortalaması incelendiğinde, son büyük artışın 2021’in ilk çeyreğinin başında yaşandığı görülebiliyor.

Yeni oluşum sayısı, o zamandan beri iki kez fiyat rekoru kırılmasına rağmen düşüş gösterdi ve boğa döngülerinden sonra görülen standard seviyelere geriledi.

Google kullanıcılarının ilgi seviyeleri de bu trendi destekliyor. Dünya genelinde yaplan “Bitcoin” aramalarının sayısı, Aralık 2020 seviyelerine geri döndü.

Bitcoin Piyasada aşırı korku rüzgarı

Bitcoin, yeni yılda “aşırı korku” ile seyretmeye devam ediyor. Kripto Korku & Hırs Endeksi’ne göre piyasa duyarlılığı, çok nadiren mevcut durumdan daha umutsuz bir manzara ortaya koydu.

Aralık sonundan beri “aşırı korku” bölgesinde yer alan endeks için o zamandan beri pek bir değişiklik yaşanmadı. Mevcut durumda da 21/100 puan ölçülen endeks, hala aşırı korku bölgesinde bulunuyor.

BTC’lerin son hareket ettirildiği zamana kıyasla kârda mı zararda mı olduğunu ölçen veriler de kâr eden çok az kişi olduğunu gösteriyor.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!