featured
türkiye-bitcoin-ethereum-çılgınlığı

Türkiye’de Bitcoin ve Ethereum çılgınlığı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstatistiklere göre Türkiye halkı daha önce hiç olmadığı kadar yüksek oranda kripto para araması yapıyor.

Bitcoin (BTC) fiyatının tarihi zirveye ulaşması ve Ethereum ağının yerel tokeni Ethereum (ETH) fiyatının da kısa sürede katlanmasının ardından arama sayıları tavan yaptı.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de insanlar kripto para birimleri hakkında bilgi almak ya da alım satım işlemlerine başlamak için arama motorlarını kullanıyor. Google Trends verilerine göre, Türkiye‘deki “Bitcoin” ve “Ethereum” aramaları tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bitcoin aramaları, fiyat gibi rekor kırdı

Google üzerinde son 5 yılda Türkiye’den yapılan Bitcoin aramaları. Kaynak: Google Trends

Tıpkı 2017 yılı sonundaki tarihi zirvenin yakalandığı dönemde olduğu gibi, 2020 yılının sonu itibarıyla Bitcoin aramaları tavan yapmış durumda. Haber yayına hazırlandığı esnada 41.500 doların üzerinde işlem gören Bitcoin, Türkiye’deki kripto para meraklılarının arama motorlarına daha sık kullanmalarını sağladı.

Google Trends sayfasına göre Bitcoin, Türkiye’deki kullanıcılar tarafından en çok Aralık 2017 döneminde aranmıştı. BtcTurk verilerine göre o tarihte 1 BTC, en yüksek 79.500 TL’den el değiştirmişti. Arama rekorunun elde edildiği Ocak 2021 itibarıyla 1 BTC, 313.150 TL’den işlem görüyor.

Türkiye’deki Ethereum aramalarındaki artış daha fazla

Google üzerinde son 5 yılda Türkiye’den yapılan Ethereum aramaları. Kaynak: Google Trends

Sadece Türkiye’de değil, hemen her ülkede en çok ilgiyi Bitcoin’in görmesi normal karşılanıyor. Ancak 2020 yılı itibarıyla, merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerinin etkisiyle Ethereum’a olan ilgi yükseldi. Yine de fiyattaki ani ivmelenmenin oluşturduğu popülerlik başka hiçbir kriterle kıyaslanamıyor.

Google Trends verileri, Türkiye’deki “Ethereum” aramalarındaki ani artışı net biçimde ortaya koyuyor. 

Tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi Ethereum aramaları da Aralık 2017 döneminde tavan yaptı. TradingView verilerine göre, o tarihte Ethereum fiyatı Bitfinex borsasında en yüksek 5.388 TL olarak kayda geçmişti. 8 Ocak 2021 itibarıyla 1 ETH 9.368 TL’den alıcı buluyor.

İki tarih arasında Ethereum fiyatı, Türk lirası karşısında 2 kata yakın artmış gözükse de, vatandaşların gösterdiği ilgideki artış neredeyse 5 katına çıkmış durumda.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!