featured

İngiltere Polisi, Kripto Para Hesaplarını Dondurabilme Yetkisi İstiyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiliz polisi, kripto para birimlerinin dondurulması konusunda hükümetten izin istiyor. Kripto para hesaplarına ulaşan ancak dondurma yetkisi olmayan polis bu konuda lobi faaliyeti yürütüyor. Bu sayede polis, suçluların para transferlerini rahatlıkla durdurabilecek.

İngiliz Polisi Kripto Para Hesaplarını Dondurmak Yetkisi İstiyor

İngilizlerin önemli gazetelerinden olan The Times’ta yer alan habere göre, Scotland Yard dedektifleri, suçluların kripto varlıklarını dondurmalarına izin verecek yeni yasalar için hükümete lobi yapıyor.

Emekli bir dedektif şefi Mick Gallagher’a göre, hesap dondurulması konusunda yürürlükte olan yasaların eski ve yenilenmesi gerekiyor. Bu nedenle Bitcoin başta olmak üzere, polisin kripto hesapları da dondurma yetkisi mutlaka gelmeli.  

Yayına verdiği demeçte, “Yaptığımız konuşmalar, kripto birimini nakit temelli suçlarla ilgili aynı tür bir yaklaşımla nasıl hizaladığımızla ilgili” dedi ve “Kripto varlık birimi görünmez, anlık, dünyayı dolaşıyor.” Emekli dedektif, “Aldığımız yanıtlardan biri de mevzuat” dedi ve şunları vurguladı:

“Kripto para birimi ve kripto ile ilgili suçlar çok hızlı geliştiğinden ve mevzuat çok yavaş olduğundan, şu anda kara para aklama için geçerli olan bazı mevzuatı kripto para birimine yeniden uyarlama konusunda görüşmeler yapıyoruz”

Dondurma Yetkisi Kripto Varlıklar İçin Geçerli Değil

Gallagher, cari hesap dondurma emirlerinin ve diğer kara para aklama yasalarının nakit ve diğer varlıklar için geçerli olduğunu, ancak kripto para birimi için geçerli olmadığını ve polisin suçluların banka hesaplarından para transfer etmesini engellemesini zorlaştırdığını açıkladı.

O ve diğer kıdemli dedektifler, hükümete varlıkların dondurulmasıyla ilgili yasalarda değişiklik yapması için lobi yapıyorlar. Gallagher, şimdiye kadarki tartışmalarına dayanarak hükümetin destekleyici olduğunu ve organize suçla mücadelede onlara yardım etmeye istekli olduğunu kaydetti.

Gallagher, “Bu tanımlarla ilgili” dedi ve şunları söyledi:

“Hesap dondurma emirleriyle ilgili bazı mevzuatlarımızda, hesap kelimesi kritik bir kelimedir. Ancak cüzdan kullandıkları için kripto varlık dünyasında hesap diye bir şey yoktur. Bu nedenle, ifadenin cüzdanı içermesi için küçük yasal düzenlemeler yapmanız yeterlidir”

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!