NFT
featured
Vitalik Buterin dogecoin

Vitalik Buterin, Dogecoin yatırımından büyük kâr elde etti

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin 4,3 milyon dolar kâr etti ve bu paranın tümünü bağışladığını belirtti.

Vitalik Buterin, Lex Fridman podcast’inde Dogecoin’e 2016’da yaptığı 25 bin dolarlık yatırımından 4 milyon dolardan fazla kâr ettiğini açıkladı.

Buterin, bu paranın tümünü bağışladığını belirtti.

Aralık 2013’de oluşturulan Dogecoin, o zamanlar popüler olan Shiba Inu cinsi köpek temalı internet esprilerinin popülerliğinden kâr sağlamayı amaçlıyordu. Vitalik, Dogecoin’i kripto varlık ekosistemindeki ilk “eğlence amaçlı kripto para” olarak tanımlıyor.

Buterin, DOGE etrafında oluşan topluluktan etkilense de, yatırım yaparken ciddi bir tezi olmadığını söyledi:

“İnsanlar Dogecoin’i en başta pek ciddiye almadı […] Şöyle düşündüğümü hatırlıyorum, ‘Anneme Dogecoin’e 25 bin dolar yatırdığımı nasıl açıklayacağım?’ Kripto parayla ilgili ilginç olan tek şey köpek logosuydu. Ne var ki bu, yaptığım en iyi yatırımlardan biri oldu.”

Buterin, DOGE’un sonraki yıllarda oldukça iyi bir performans gösterdiğini, fakat Elon Musk’ın son zamanlarda neden olduğu spekülatif çılgınlığa hazırlıksız yakalandığını açıkladı.

“2020 sonunda Elon Musk, Dogecoin hakkında konuşmaya başladı ve kripto paranın piyasa değeri 50 milyar dolara fırladı.”

Singapur’da kapanmada olduğu sırada Dogecoin’in bir günde yüzde 775 fırlayarak 0,008 dolardan 0,07 dolara çıktığını hatırlayan Buterin, şöyle ekledi:

“DOGE birikimimin yarısını satarak 4,3 milyon dolar elde ettim ve bu parayı GiveDirectly’ye bağışladım. Bunu yaptıktan birkaç saat sonra ise DOGE fiyatı, 0,07 dolardan 0,04 dolara geriledi.”

Vitalik Buterin, o zamanlarki pik fiyattan DOGE sattıktan sonra “harika bir yatırımcı” gibi hissettiğini söyledi.

Ethereum kurucu ortağı yatırımının geri kalanını hala elinde tutuyorsa, bu yatırımın miktarı günümüzde yaklaşık 20 milyon dolar ediyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!