featured
Merkez Bankası flaş adımlar atarak kriptoya el atacağını duyurdu

2 Hafta içinde Kripto Para Düzenlemesi Geliyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Kripto para borsaları patlayan patlayana.. ikinci bir borsanın akşam saatlerinde patlaması nedeniyle gözlerin çevrildiği kurumlardan biri olan Merkez Bankası, flaş adımlar atarak kriptoya el atacağını duyurdu.

Bu gece ikinci Thodex vakasının Vebitcoin ile patlaması sonrasında canlı yayında TCMB Başkanı’ndan flaş açıklamalar geldi.

Canlı yayında kripto paraların sorulması üzerine Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan kritik adıma ilişkin ilk bilgiler geldi. İstanbul Son yıllarda artarak geniş bir yatırımcı ve son günlerde ise oldukça yüksek bir mağdur sayısına erişen Türkiye kripto borsaları ile alakalı son dakika gelişmesini Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan geldi.  

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, TRT Haber, CNN Türk, A Haber tarafından düzenlenen ve canlı olarak yayımlanan ortak programa katılarak gündeme dair sorulara cevap verdi. Canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kavcıoğlu, kripto para borsaları ile alakalı önemli bir adımı atmak üzere olduklarını açıkladı. Türkiye, bir hafta içerisinde iki kripto para borsasının çöküşü ile alakalı gelişmeleri yakından takip ediyor.

400 Bin’den fazla mağduru bulunan Thodex ve gündeme bomba gibi düşen Vebitcoin isimli kripto para borsalarında mağdur olan vatandaşların sayısı giderek artmaya başladı. Gündem bir anda kripto para olurken, atılacak yeni adımlar beklenmeye başladı. Bu akşam canlı yayında sıcak gelişmeleri duyuran ilk devlet kurumu ise Merkez Bankası oldu. TCMB yeni haftaya kripto para başlığı ile girecek ve önemli bazı düzenlemeleri hayata geçirecek.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, “Şu an kripto para kanalıyla bizi çok rahatsız eden bir para çıkışı var. Giden paranın nereye, kime gittiğini bilmiyorsunuz. Çin yasakladı, Hindistan yasakladı. Biz 1-2 hafta içerisinde bir noktaya getireceğiz düzenlemeyi” dedi.

Canlı yayında sorulan sorular arasında kripto paralar vardı. Yeni düzenleme çalışmasının başladığını vurgulayan TCMB Başkanı Kavcıoğlu, yaşanan hadiseler ile alakalı olarak ,

“Belli normlar, kurallar belirliyoruz. Sermaye artırımı olabilir, sermaye yeterlilik gibi kriterler belirlenebilir. Üzerinde çalışıyoruz.  Kripto para düzenlemesinde ödemeleri yasaklamadık. Ödeme kuruluşlarının aracılık etmesini yasakladık. Kripto para konusunda 2 hafta içinde düzenleme yapılacak. Daha geniş bir düzenleme üzerinde çalışılıyor. Altyapısı oluşturulacak.  Müthiş bir para trafiği var kripto parayla dışarıya bizi rahatsız eden. Paralar gidiyor mu geliyor mu giden paranın nereye gittiği belli değil. Bu bir varlık mı, mal mı, nerede saklayacaksınız? Bunların hepsi çok muğlak. Bunlarla ilgili düzenlemeler yapılırken sıkıntılı durumlar var. 2 hafta içerisinde düzenlemeler sanırım bir noktaya gelecek.”

ifadelerini kullandı.

SÜREÇ THODEX İLE BAŞLADI İlk olarak 2 milyar dolar gibi uçuk bir rakam ve Thodex kullanıcısı 400 Bini aşkın mağdur geride bırakan kripto para dolandırıcılığı gündemi adeta sallamıtı.

Dış basında geniş yer bulan Thodex hadisesi sonrasında MASAK hızla devreye girdi ve hesaplara bloke koydu. Sonrasında ise gün içerisinde kırmızı bülten çıkarılan Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in yakalanarak Türkiye’ye getirilmesi için İçişleri Bakanıo Süleyman Soylu ile Arnavutluk İçişleri Bakanı arasında diyalog sağlandı.

Süreç savcılık ve mahkeme nezdinde devam ediyor. Mağdurlar ise diken üstünde paralarının ne olacağını merakla bekliyor.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!