featured
bitcoin node

Borsalardan yaklaşık 40 bin BTC çekildi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkezi borsalardan çekilen Bitcoin sayısı, bu yılın en yüksek seviyesine çıktı. Borsalardan geçtiğimiz yedi günde yaklaşık 40 bin BTC çekildi.

Glassnode’un 2 Ağustos’ta yayınlanan Zincir Üstünde Bir Hafta raporuna göre, borsalardan aylık çekilen Bitcoin sayısı Eylül 2019’dan beri üçüncü kez 100 bin BTC’yi geçti. Zincir üstü analiz sağlayıcısı, BTC’nin dolaşımda olan arzının mevcut durumda yalnızca yüzde 13,2’sinin borsalarda tutulduğunu tahmin ediyor, ki bu sayı 2021 için en düşük seviyeyi temsil ediyor.

Raporda “Bu durum, mayıs ayında yaşanan düzeltmede borsalara aktarılan önemli ölçüde BTC’nin neredeyse tamamen geri çekildiğini gösteriyor” diye belirtildi.

Borsaların net BTC değişimi

Borsalardan çekilen BTC sayısı, kripto fiyatlarının yalnızca iki günde yüzde 50’den fazla değer kaybettiği Kara Perşembe’nin ardından, Nisan 2020 sonunda 150 bin BTC’ye yaklaşmıştı. Bitcoin, yaşanan büyük düzeltmeye rağmen Mayıs 2020 sonunda yüzde 150 artış göstermiş ve yoğun bir birikimi tetiklemişti.

Kasım 2020’de borsalardan çekilen aylık Bitcoin sayısı yeniden 150 bin BTC’ye yaklaştı. Bitcoin ise bir sonraki ay 20 bin dolara yükselerek rekor kırdı.

Glassnode’a göre 2021’in çoğunda en çok Bitcoin çekilen borsa Coinbase, en çok BTC aktarılan borsa ise Binance oldu.

Ne var ki, mevcut durumda Binance’in Bitcoin rezervleri de azalmaya başladı. Borsadan geçtiğimiz yedi günde 37.500 BTC (yaklaşık 1,5 milyar dolar) çekildi.

Coinbase’in Bitcoin rezervi ise temmuz ayında yatay seyretti. Borsaya temmuz ayı ortasında 30 bin BTC yatırılırken, geçtiğimiz hafta 31 bin BTC çekildi.

Zincir üstü analiz kaynağı, birikim trendlerini tespit etmek için “Canlılık” göstergesini kullandı.

Söz konusu gösterge, yok edilen coin günleriyle oluşturulan coin günlerinin oranını ölçüyor ve mayıs ayındaki çakılmadan beri geniş bir birikim trendinin görüldüğünü ortaya koyuyor.

BTC Canlılık grafiği

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!