featured
bitcoinin tarihçesi

Bitcon için sırada ne var? İzlemeniz gereken 5 faktör

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Hafta sonu 42.500 dolara kadar çıkan BTC/USD paritesi, hafta başında 40 bin dolara kadar geriledi. Peki sırada ne var?

Bitcoin (BTC), yeni haftaya 40 bin dolar civarında ve daha fazla yükselmesinin önündeki ciddi engeller ile başladı.

Hafta sonu 42.500 dolara kadar çıkan BTC/USD paritesi, hafta başında 40 bin dolara kadar geriledi. Peki sırada ne var?

Bitcoin fiyat hareketini önümüzdeki günlerde etkileyebilecek beş faktöre göz attın.

Dolar duruyor, Bitcoin yükseliyor

Borsalar ve dolar, Bitcoin bakımından öngörülen davranış modellerinden uzaklaşmaya devam ediyor.

Bitcoin, Çin’in geçtiğimiz ay büyük teknoloji şirketlerini hedef almasının ardından ciddi bir sekme yaşadı fakat borsalar kaybettikleri değeri geri kazanmada geç kaldı.

Çin’de gerginlikler sürerken, ABD piyasaları ise yeniden yükselişe geçti. Bunun sonucunda dolar, beklentilerin aksine rakiplerinden geri kaldı.

Bitcoin Fiyat Endeksi: 1 Bitcoin Kaç TL?

Bir hafta önce 93 puanda yer alan ABD Doları Endeksi (DXY), çeviri yayın saati itibarıyla 92 puana geriledi.

Analist Crypto Ed, DXY’nin aşağı yöne dönmeden önce 94 puana yükselmesi ve daha sonra düşüşe geçerek Bitcoin’e yükselme fırsatı tanıması gerektiğini düşünüyor. Mevcut durumda bu koşulların gerçekleşmesinin ise oldukça zor olduğu görülebiliyor.

ABD Doları Endeksi’nin (DXY) 1 günlük mum grafiği

Tezgah üstü faaliyet dikkat çekiyor

Bitcoin’in geçtiğimiz yedi günde yaşadığı ralli, dikkatleri özellikle de bir yatırımcı grubuna çevirdi: Tezgah üstü (OTC) işlem yapan, büyük hacimli alıcı ve satıcılar.

Bireysel yatırımcıların faaliyetlerinde de artış görülürken, analistlerin asıl dikkatini çeken büyük oyuncular oldu.

Borsaların BTC rezervlerinin hızla düşmeye başlaması, kurumsal yatırımcıların yeniden Bitcoin arzını satın almaya başladıkları söylentilerine yol açtı.

Ne var ki tezgah üstü faaliyet, haftanın sonuna doğru tehlike sinyalleri vermeye başladı. Dev türev platformu FTX’in verileri, yatırımcıların fiyat düşüşü beklentisi etrafında konumlandığını gösteriyor. Popüler yatırımcı Pentoshi, bunun ABD’li milletvekilleri tarafından bu hafta içinde onaylanması beklenen kripto para vergi yasasıyla ilişkili olduğunu düşünüyor.

Zincir üstü analiz kaynağı CryptoQuant, pazartesi günü paylaştığı gönderisinde “Dün, 131 milyar dolar değerinde BTC hareket ettirildi, fakat bunların yalnızca yüzde 1’i borsalardan yapılan işlemlerdi. Tüm borsaların fon akışı oranı, son iki yılın en düşük seviyesini gördü” diye belirtti.

“Bu durum, büyük oyuncuların tezgah üstü BTC faaliyetlerinin ölçüsünü ortaya koyuyor.”

Tüm borsaların Bitcoin fon akışı oranı grafiği

Hash oranı ve zorluk

Son verilere göre Bitcoin ağının esasları, yükselişin devam edeceği yönünde sinyaller veriyor.

Ağın kilit göstergelerinden biri olan zorluk, mayıs ayında yaşanan fiyat çöküşünden beri ilk kez geçtiğimiz hafta sonu pozitif düzeltme yaşadı ve yüzde 6 artış gösterdi. 11 gün içinde yaşanacak bir sonraki otomatik düzeltmede bu artışın sürmesi bekleniyor.

Çin’in madenciler arasında yol açtığı karışıklık, söz konusu madencilerin yeni bölgelere taşınmasıyla birlikte hafiflemiş gibi gözüküyor.

Bitcoin zorluğu grafiği

Hash oranı da iyileşme belirtileri gösteriyor. Hash oranı, tahminlere göre geçtiğimiz hafta sonu kısa bir süreliğine 100 EH/s’nin üzerine çıktı.

Varlık yöneticisi Travis Kling, “Bitcoin hash oranının tarihteki en büyük düşüşü yaşaması ve fiyatın 10 gün içinde yüzde 40 fırlaması inanılmaz” diye özetledi.

Hash oranı, pik seviyesinde 168 EH/s’ye kadar ulaşmış, Çin kaynaklı düşüş ile birlikte ise 83 EH/s’ye kadar gerilemişti.

GBTC FUD’u

Çin kaynaklı olaylar haricinde, bu hafta önemini kaybeden tartışma konularından biri de, Grasycale Bitcoin Tröstü’nün (GBTC) kilit açılma olayları gibi gözüküyor.

Hisse senetlerinin kilit açılma tarihleri, BTC fiyatının daha da düşeceğini düşünen ana akım finans oluşumları arasında tartışmaya neden oldu.

Ne var ki söz konusu tarihlerin çoğu geride kaldı ve fiyata beklendiği gibi bir etkide bulunmadı. Hatta GBTC’nin kendisinin dahi gerçek zamanlı piyasa değeri artıyor.

Fonun hafta sonu yüzde -6’ya gerileyen fiyat farkı, çeviri yayın saati itibarıyla yeniden 0’a yükselerek de bu durumu ortaya koydu.

GBTC fiyat farkı grafiği

Henüz hırsa yer yok

Bitcoin’in 42 bin dolardan düşmesi, piyasa duyarlılığına sakinleştirici bir etkide bulundu.

Kripto Korku & Hırs Endeksi’ne göre 40 bin doların altına gerileme, piyasadaki hırsı ortadan kaldırdı.

Pazar günü hırs bölgesinde yer alan endeks, pazartesi günü “nötr” bölge sayılan 48/100 puana geriledi.

Diğer yandan 40 bin dolar ise kaybedilmiş değil. BTC/USD, çeviri yayın saati itibarıyla hala bu seviyenin etrafında seyrediyor ve desteğe dönüştürmek için uğraşıyor.

Kripto Korku & Hırs Endeksi

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!