featured

Celsius kurucusu iflastan önce platformdan 10 milyon dolar çekti

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Celsius Network Kurucusu Alex Mashinsky, iddiaya göre şirketin müşteri çekimlerini durdurmasından ve iflasını duyurmasından yalnızca haftalar önce, kripto kredi platformundan 10 milyon dolar çekti.

Financial Times’ın ortaya attığı çekim iddiasına göre Mashinsky, çekim işlemini mayıs sonu veya ortaları gibi, yani müşteri çekimlerinin durdurulduğu 12 Haziran’dan önce gerçekleştirdi.

Celsius, 1,7 milyon müşteriye ve 25 milyon dolar değerinde yönetilen varlığa sahip, popüler bir kripto kredi platformuydu. Ne var ki, kripto piyasasındaki kötü koşulların düzelmemesi, şirketin bilançosunda 2,85 milyon dolar açık oluşmasına yol açtı.

Kredi platformu, bu nedenle haziran ayında müşteriler için çekim işlemlerini durdurdu ve nihayetinde temmuz ayında 11. Madde kapsamında iflas başvurusu yaptı. Mashinsky ise şirketi kripto saklam hizmetleri etrafında yeniden yapılandırmak istiyor.

Mevzubahis çekim işlemi, Mashinsky’nin müşteri fonlarını ve çekimlerinin dondurulacağını önceden bilip bilmediği konusunda kafalarda soru işaretleri bırakıyor.

Diğer yandan, FT’ye konuşan Celsius sözcüsü, Mashinsky’nin eyalet ve federal vergilerini ödemek için kripto para çektiğini söyledi.

“Çekim işlemine doğru geçen dokuz ayda, mayıs ayında çektiğine denk gelecek miktarı düzenli olarak yatırdı,” diyen sözcü, Mashinsky ve ailesinin platformda hala 44 milyon doları olduğunu açıkladı.

FT’ye konuşan kaynaklar, çekim işleminin Mashinsky’nin mülk planlaması doğrultusunda önceden planlandığını söyledi.

Kafalardaki sorular, muhtemelen Celsius’un önümüzdeki birkaç gün içinde mahkeme huzuruna çıkmasıyla cevaplanacak. ABD yasaları kapsamında bir şirketin iflastan önceki 90 günde yaptığı harcamalar alacaklıların yararlanması için geri alınabildiğinden dolayı, Mashinsky’nin 10 milyon doları iade etmeye zorlanması da ihtimal dahilinde.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!