featured
Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı

Bakan Elvan’dan önemli kripto para açıklaması

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, bakanlık bünyesinde kripto para konusunda çalışma grubu kurulduğunu belirterek, “Kripto para düzenlemesi kısa sürede bitecek, vatandaş yönetemeyeceği riski almasın” ifadesini kullandı.

25 Mayıs tarihinde A Para sitesinde yer alan habere göre Bakan Elvan, kripto para düzenlemelerinin kapsayıcı biçimde hazırlandığını belirtti. Elvan ayrıca, kripto varlıkların nasıl vergilendirileceği konusunun yanı sıra alım satım süreçleriyle ilgili kurallar konusunda da çalışma yürüttüklerini aktardı.

Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan önemli kripto para açıklaması. Maliye Bakanı Elvan’dan kripto para kullanıcılarına “yönetemeyeceğiniz riski almayın” uyarısı.

Kripto para düzenlemesi

Bakan Elvan’ın Bloomberg ile yaptığı röportajı sayfasına taşıyan gazetede, bakanlık koordinasyonunda çalışma grubu oluşturulduğu vurgulandı. Ekibin yoğun bir şekilde çalışmalarını yürüttüğünü söyleyen Maliye Bakanı, “önce Merkez Bankası bir düzenleme yaptı, arkasından MASAK çalışmalarını kamuoyuyla paylaştı” ifadesini kullandı.

Çalışma grubunun farklı ülkelerdeki uygulamaları incelediğini söyleyen Elvan, şu detayı paylaştı:

“Üzerinde çalıştığımız alanlar kripto varlık ile çeşitlerinin tanımlanması, bu varlıkların ortaya çıkarılması, ihracı ve dağıtılması, alım satım yapan platformların uyması gereken ilke ve esasların belirlenmesi, varlık saklama hizmetinin hangi şartlarda kimler tarafından yapılabileceği, vergilendirme politikasının nasıl olacağı, hangi kripto varlık çeşidi için hangi kurumun düzenleme yapma ve yaptırım uygulama yetkisinin olacağı, özellikle suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanında bu alanın kullanılmasının engellenmesi gibi geniş bir alanı kapsıyor.”

Çalışmaların en kısa sürede tamamlanacağının müjdesini veren Bakan Elvan, “vatandaşlar tasarruflarını değerlendirirken yönetemeyecekleri riskleri almamalı” sözünün altını çizdi.

Düzenleme trafiği arttı

Kripto para birimleriyle yapılan işlemlerden kaygı duyduklarını belirten Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, katıldığı bir televizyon programında “vergi konusunda çalışma yürüttüklerini” açıklamıştı.

İlk Bitcoin tarafından haberi yapıldığı üzere, Avrupa Birliği’nin konu hakkında “yoğun mesai harcadığını ve taslak metin oluşturduğunu” belirten Maliye Bakanı, “ABD, İngiltere ve Japonya gibi ülkelerin, kripto varlıkların alım satım işlemlerini sağlayan platformlara yönelik çalışmalar yaptıklarını” hatırlatmıştı.

Kripto para düzenlemelerine hız veren Türkiye, ödeme işlemlerinde sanal varlıkların kullanılmasını yasakladıktan sonra yönetmeliğe yeni maddeler eklemişti.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!