NFT
featured
açıklama malliye bakanlığı

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığından kripto para basın duyurusu

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığından kripto paralarla ilgili “kaygılı” açıklama.

Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerini yakından takip ettiklerini açıklayan Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı, konu hakkında çalışmaların yürütüldüğünü duyurdu.

1 Mart tarihinde resmi bir açıklama yayımlayan T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, “Kripto paralarla ilgili dünya genelinde oluşan kaygıları biz de paylaşıyoruz” ifadesini kullandı.

Açıklamada; Merkez Bankası, BDDK, SPK ve ilgili kurumlarla iş birliği içinde çalışma yürütüldüğü belirtildi.

Kripto paraya yakın takip

Maliye ve Hazine bakanlığı tarafından yapılan açıklamada kripto para birimleri özelinde bir çalışma yürütüldüğü vurgulandı. Twitter üzerinden paylaşılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Kripto paralarla ilgili dünya genelinde oluşan kaygıları biz de paylaşıyoruz. Konuyla ilgili gelişmeler ve ülkemizdeki durum, Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Bu çerçevede Bakan Yardımcımız başkanlığında; Merkez Bankası, BDDK, SPK ve ilgili diğer kurumlarla iş birliği halinde çalışmalar yürütülmektedir.”

Amaç tüketiciyi mi korumak, vergi mi getirmek?

Twitter’daki kripto para topluluğu, bakanlık tarafından yapılan açıklamayı yanıtsız bırakmadı. Paylaşılan tweet’lerde “Bitcoin vergisi mi geliyor?” ve “Kripto para birimlerinden vergi alınacak mı?” minvalinde yorumlar yer aldı.

Yorum yapan bir Twitter kullanıcısı, yaptığı her alım satım işleminde ilgili kuruma komisyon ödendiğini, bahsi geçen kurum devlete vergisini verdiği için yatırımcıdan fazladan vergi alınmasının yanlış olacağını savundu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayı değerlendiren isimler arasında akademisyen İsmail Hakkı Polat da yer alıyordu. “öncelikli hedefin vergiden ziyade tüketici haklarını korumaya yönelik” olduğunu savunan Polat, şunları yazdı:

“Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bu açıklamasının öncelikli hedefinin vergiden ziyade tüketici haklarını korumaya yönelik olduğu kanısındayım. Bu bağlamda ilk aşamada kripto para alım satım platformlarına ilişkin düzenlemelerin açıklanmasını beklemek daha gerçekçi olacaktır.”

SPK’dan kripto para düzenleme duyurusu

Cointelegraph tarafından daha önce haberi yapıldığı üzere, Türkiye Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), kripto para birimlerine denetim ve düzenleme getirmek üzere çalışmalara başlamıştı. Bitcoin başta olmak üzere, kripto para birimleriyle yapılan işlemlerin SPK tarafından denetlenmesi konusunda çalışmalar başlatılmıştı.

Türkiye vatandaşlarının kripto para birimlerine ilgisi daha önce dile getirilmişti. Ülkedeki yoğun ilgiye rağmen, kripto para alanında herhangi bir yasal altyapı veya düzenleme bulunmadığına dikkat çekilmişti.

2019 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan 2020 planlarında ise, blockchain tabanlı merkez bankası dijital parası (CBDC) için testlerin 2020 yılında başlayacağı belirtilmişti.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!