NFT
featured
bakan kripto para açıklaması

T.C. Maliye Bakanı Kripto Para Açıklaması

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, kripto paralarla ilgili yoğun kaygı duyduklarını söyledi.

Bitcoin (BTC) başta olmak üzere pek çok kripto para biriminin yoğun ilgi gördüğü Türkiye’de yakın zamanda yasal düzenlemelerin eli kulağında gibi gözüküyor. Zira bakanlık makamlarından peşi sıra kripto para açıklamaları geliyor.

16 Mart tarihinde, Anadolu Ajansı Editör Masası’na konuk olan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “Ekonomi Reformları” ile ilgili soruları yanıtladı.

Fiyat İstikrarı Komitesi kurduklarını açıklayan Bakan Elvan, “enflasyon üzerinde risk oluşturan arz şoklarına karşı çözüm önerilerinin geliştirilmesi” için çalışacaklarını belirtti. Kripto para birimleri hakkında da görüş bildiren Maliye Bakanı, “çok ciddi kaygılarımız var” ifadesini kullandı.

“Dijital para konusunda Merkez Bankamız çalışıyor”

Maliye Bakanı Lütfi Elvan, dijital para konusunda merkez bankasının çalıştığının altını çizdi. Bakan şöyle konuştu:

“Dijital para konusunda Merkez Bankamız çalışıyor. Teknolojik altyapı için Ar-Ge projesi yürütülüyor, yasal altyapı için hazırlığımızı yaptık.” 

Dijital para ile kripto para birimlerini karıştırılmaması gerektiğini vurgulayan Elvan, “TL karşılığı dijital paradan bahsediyoruz” dedi ve ekledi: 

“Kripto paralarla ilgili çok ciddi kaygılarımız var.”

Bakan Elvan, konuşmasını tamamlarken, “Türkiye, savunmadaki gibi sağlık ile yazılım-donanımda dünyada başat rolü oynayacak bir konuma gelecek, gerekli kaynakları da ayıracağız” sözlerine yer verdi.

Dolandırıcılığa müsait düşüncesi

Cointelegraph tarafından haberi yapıldığı üzere sadece bir gün önce, 15 Mart tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da kripto para birimleriyle ilgili endişelerini dile getirmiş, “dolandırıcılığa müsait” yorumunu yapmıştı.

“Kripto paralar dolandırıcılığa çok müsait bir alan” diyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Risk barındıran kripto para alanını başı boş bırakmayacağız” vurgusunu yaptı.

Daha önce haberi yapıldığı üzere, kripto para birimlerine düzenleme getirilmesi planlar arasında. Maliye Bakanlığından kripto paralarla ilgili bir açıklama yapılmış, “Merkez Bankası, BDDK, SPK ve ilgili diğer kurumlarla iş birliği halinde çalışmalar yürütülmektedir” ifadesine yer verilmişti.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!