featured

Yüksek enflasyon Türkiye’deki yatırımcıları kriptoya yöneltiyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasasının tanınmış analisti, Türkiye’deki enflasyon ve kripto topluluğu hakkında kritik bir yorumda bulundu.

Bitcoin (BTC) başta olmak üzere kripto para birimlerine yoğun ilgi gösteren Türkiye hakkında ünlü analistten “enflasyon” yorumu geldi.

Amsterdam borsasında tam zamanlı trader olan analist michael van de Poppe, 4 Nisan tarihinde Twitter üzerinden paylaştığı mesajında, Türkiye’deki kripto para topluluğunun büyük olmasının arkasında “enflasyonun” olduğunu ileri sürdü.

“Enflasyonları inanılmaz derecede yüksek” yorumunu yapan analist, “an itibarıyla yüzde 61” olarak açıklanan enflasyon verisine karşı yerel topluluğun tutumunu şöyle tarif etti:

“Türkiye’deki yatırımcılar başka çözümler arıyor. Kripto para da bunlardan biri.”

Türkiye, enflasyonda Arjantin’i geride bıraktı

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, mart ayı itibarıyla tüketici fiyatları yüzde 29,88 artarken yurt içi üretici fiyatları ise yüzde 64,3 yükseldi.

TÜİK, enflasyonun martta yüzde 5,46 artarken yıllık bazda yüzde 61,14 seviyesinde olduğunu açıkladı.

Euronews Türkçe tarafından aktarıldığı üzere, dünyada en yüksek enflasyona sahip olan 10 ülke arasında Türkiye, Surinam’ın ardından yedinci sırada yer alıyor.

Yüzde 61,5 oranında enflasyon ile yaşayan Surinam halkını Türkiye yüzde 61,14 ile takip ederken uzun yıllardır hayat pahalılığı ile mücadele eden Arjantin ise yüzde 52,3 ile sekizinci ülke.

Habere göre Türkiye’deki enflasyonu hesaplayan bağımsız bir araştırma grubu olan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise, mart ayında yüzde 11,93 enflasyon artışı açıklarken yıllık enflasyonu yüzde 142,63 olarak duyurdu.

Türkiye’deki kullanıcıların kripto paraya gösterdiği ilgi çığ gibi büyüyor. Dahası, kadın ve eski nesillerden yatırımcıların sayısı da giderek artıyor.

Yine haberi yapıldığı üzere Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, küresel dijital hukuk düzeni oluşturulması için çağrıda bulundu. Metaverse gibi alanların gelecek nesillerin hayatında ayrılmaz bir parça olacağını belirten Erdoğan, “Ülkelerin yöneticileri olarak, bizlere düşen görev kendi insanlarımızı, özellikle de kendi gençlerimizi bu kaçınılmaz geleceğe en doğru, en güvenli, en güçlü, en donanımlı şekilde hazırlamaktır” diye belirtti.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!