featured
Vitalik Buterin ethereum cagri

Vitalik Buterin: Ethereum topluluğuna seslendi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, Ethereum topluluğundan merkeziyetsiz finansın sınırlarının ötesinde inovasyon yapmalarını rica etti.

Paris’te düzenlenen EthCC konferansında konuşan Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, Ethereum topluluğundan merkeziyetsiz finansın sınırlarının ötesinde inovasyon yapmalarını rica etti.

Finansal olmayan hizmetleri “genel amaçlı blockchain’lerin vizyonunun en ilginç parçası” olarak tanımlayan Buterin, finansal uygulamaların mevcut durumda Ethereum alanını domine etmesinden yakındı:

“DeFi ile tanımlanmak, hiçbir şey ile tanımlanmamaktan daha iyi. Ama bunun ötesine geçilmeli.”

Buterin, Ethereum’da geliştirilebilecek merkeziyetsiz sosyal medya, kimlik doğrulama ve onaylama ve geriye dönük kamusal mal fonlama gibi finansal olmayan çeşitli uygulamalardan bahsetti.

Ethereum kurucu ortağı, “DeFi’ın ötesine geçmek, DeFi’a karşı olmak demek değil. En ilginç Ethereum uygulamalarının finansal ve finans dışı unsurları bir araya getireceğini düşünüyorum” diye belirtti. “Belki de birkaç yıl sonra, herkese son derece çeşitli ve gerçek değer sunan ve yalnızca Ethereum ekosistemiyle kalmayıp, bunun ötesine geçen birçok heyecan verici şey göreceğiz.”

Buterin, kamusal malların fonlanması üzerine şimdiden çalışmaya başladı. Buterin’in yazarlarından biri olduğu 21 Temmuz tarihli bir blog gönderisinde, layer-2 (ikinci katman) ölçeklene çözümü Optimism’in geriye dönük ödül protokolü yoluyla açık kaynak gelişimi fonlayacağı belirtildi.

DeFi neden önemli

Buterin, Ethereum topluluğunun DeFi ile meşgul olmasının ardında iki ana neden olduğunu söyledi.

İlk olarak, merkezi teknolojinin en çok ele geçirdiği alan olan finans, merkeziyetsizlik için diğer merkezi sektörlere kıyasla daha geniş bir alan sunuyor.

Buterin, yüksek ücretlerin de sektörü finansal uygulamalara yönledirdirdiğini belirtti:

“Her tweet’in NFT olduğu merkeziyetsiz sosyal medyada, işlem ücretlerinin 5,22 dolar olması işe yaramaz.”

Diğer yandan Buterin, yüksek işlem ücreti sorununun Ethereum’un giderek büyüyen layer-2 ağı ekosistemiyle çözüldüğünü dile getirdi.

Ethereum üzerindeki işlem ücretlerini azaltma çalışmalarının yolda olduğunu belirten Buterin, şimdi ise Ethereum’un diğer sorunları çözmek için nasıl kullanılabileceğini keşfetmenin zamanının geldiğini söyledi. “Ethereum ekosistemi, yalnızca diğer tokenlerin alınıp satılmasına yardımcı olacak token geliştirmenin ötesine geçmeli.”

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!