featured
bitcoin neden düşüyor

Son Dakika: Bitcoin 30.000 Dolar Altına Düştü! Peki Sebebi Nedir?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sabah saatlerinden itibaren Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP) gibi kripto para birimleri başta olmak üzere fiyatlar hakkında da araştırmalar başladı.

Günlük piyasa verileri haberimizde, 22 Ocak 2021 Cuma günü itibarıyla kripto para fiyatları hakkında son dakika haberlerine ulaşabilirsiniz.

Bitcoin (BTC), 4 Ocak 2021 tarihinden sonra ilk defa 30.000 doların altına geriledi. Aslında o tarihte 30.000 doların altında olunmasının sebebi henüz rekorun kırılmamasıydı.

Şimdiki düşüş ise direkt olarak satış baskısı kaynaklı olarak görülüyor. Peki Bitcoin fiyatını 24 saat içerisinde %15’ten fazla düşüren sebep veya sebepler tam olarak neler?

1 Bitcoin kaç TL? BTC/USD

22 Ocak 2021 Cuma sabahı 1 Bitcoin, 229.257 Türk lirasından alıcı bulurken, küresel piyasalarda 1 BTC 30.957 dolar olarak işlem görüyordu.

Bitcoin fiyatı günün erken saatlerinde 28.800 dolar seviyesine kadar geriledi. Ardından toparlanmaya başlayan BTC/USD paritesi yeniden 30.000 doların üzerini gördü.

Yönünü aşağı çeviren hareketli ortalamalar (MA) ve negatif bölge yakınındaki göreceli güç endeksi (RSI) verileri, 22 Ocak sabahı itibarıyla piyasaya ayıların hakim olduğunu gösteriyor. Gün içinde 31.650 ila 33.504 dolar arasındaki koridora geri gelmesi ilk pozitif belirti olarak tanımlanacak. Psikolojik sınır olan 30.000 doların altına doğru gelecek ikinci bir fiyat hareketi, desteğin zayıflamasına işaret edebilir.

1 saatlik Bitcoin / dolar paritesi grafiği. Kaynak: Tradingview

22 Ocak 2021 Cuma günü itibarıyla Bitcoin fiyatı son 24 saatte yüzde 11,06 düşüş gösterdi. Haftalık düşüş yüzde 15,11 olarak hesaplanırken son bir ayda BTC fiyatı yüzde 27,61 artış gördü.

Bitcoin Fiyatı Neden Düşüyor?

Aslında bunun beklenen bir düşüş olduğu söylenebilir. 11 Ocak tarihinde görülen düşüşün bir benzerinin yaşanması, bu seferki piyasa şartları nedeniyle çok daha etkili oldu. Lider kripto para biriminin 29.000 dolara kadar düşmesinin arkasında ise sektöre yeni giren yatırımcıların paniğe kapılması ile kurumsal yatırımcıların en tepeden BTC satma isteği yatıyor.

Bitcoin madencilerinin haftalardır BTC sattıkları ancak yeni alımlar nedeniyle BTC fiyatının düşüş yaşamadığı biliniyordu.

Bitcoin İçin Sert Hareketlere Hazırlıklı Olun

Önceki paylaşımımız olan “Bitcoin Satışları Yeniden Artıyor” başlıklı haberimize mutlaka göz atmalısınız.

Kurumsal yatırımcılar ise bu paniğin yaratacağı düşüş baskısını önceden tahmin ederek yüksek seviyelerde toplu satışlarla kar realizasyonu yapmış gibi gözüküyor. Bu iki olası sebebe rağmen lider kripto para biriminin daha önceki rallisinde %30 ve üzerinde sert düşüşler yaşadığı da unutulmamalı. BTC fiyatı nasıl 20.000 dolardan 40.000 dolara kısa bir sürede çıktıysa, 40.000 dolardan 20.000 dolara da aynı hızda inebilir.

Bu sebeple Bitcoin fiyatının yaşadığı %15’lik düşüş bile aslında normal görülüyor. Tabii ki kripto para sektörüne yeni olan yatırımcıların bu düşüşlere alışkın olmamaları paniği arttırıyor. Bitcoin fiyatı için kritik seviyenin ise 28.000 dolar olduğu söylenebilir. Bunun altına inilmesi, yeniden 20.000 dolar bandının diplerine giden bir satış baskısını başlatacaktır.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!