featured

Goldman Sachs’a Göre, Kripto Paralar Bakır Değerinde

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyaca ünlü finansal kuruluş Goldman Sachs’ın Küresel Emtia Araştırmaları Başkanı Jeff Currie ise bu konuda farklı düşünüyor. Currie, kripto paraların altının yerini alamayacağı ve bakır ile eş değer konumda olduğunu söyledi.

Altından Bakıra

CNBC’de röportaj veren Jeff Currie, toplumların kripto paralara altının ikamesi gözü ile bakmasının yanlış olduğunu belirtiyor. Kripto dünyasının son derece tehlikeli olduğuna dikkat çeken uzman, altın yerine bakırın yerini alacağı konusunda ise kendinden emin. Currie,

“Dijital para birimleri altının yerini tutmaz. Bir şey olursa, bakırın yerini alacaklardı. Bunlar risk yanlısı, riske açık varlıklardır.”

Bitcoin’in çok yeni bir varlık olduğunu belirten Currie, aynı zamanda çok değişken olduğuna da dikkat çekti. Sadece 11 yıllık ticaret geçmişine sahip olan birincil kripto para birimi, analiz ettiği gibi riskli varlıklar oldukları için bakır veya petrolün yerini alabilir:

”Bitcoin, risksiz enflasyon korumalarına karşı değil, risk içeren enflasyon korumalarına karşı ikamedir. İyi enflasyon ve kötü enflasyon var. İyi enflasyon, talebin onu çektiği zamandır. İşte Bitcoin korumaları, bakır korumaları, petrol korumaları budur.”

Öte yandan Currie, değerli metalin enflasyonu önleyen risksiz bir varlık olduğunu açıkladı.

Goldman Sachs’ın Kriptoya Karşı Duruşu Tartışmalı

Dünyaca ünlü banka Goldman Sachs, uzun yıllardır kripto konusunda net bir tavır sergileyemedi. Ne yanında ne de tam olarak karşısında olan banka, 2017 yılında kripto para birimi için alım satım masası kurdu. Ancak daha sonra bu operasyonu durduran banka bir süre sonra yeniden başlattı. 2020’de küresel yatırım bankası, dijital varlıkların kötü bir yatırım olduğunu söyledi. Ayrıca şirketten bazı analistler, bitcoin ve kripto para birimlerinin bir varlık sınıfı olmadığını savundu. Ancak, geçen haftadan bir rapor, işlerin değişmiş olabileceğini öne sürdü.

Duyuru, önde gelen kripto para birimlerinin temel özelliklerini ve her birinin kullanışlılığını açıkladı. Kurum, en popüler dijital varlıkların bazıları hakkında görüş bildirdi. Buna göre Bitcoin, büyük bir para birimi, gerçek zamanlı bir ödeme sistemi olarak XRP, akıllı bir sözleşme platformu olarak Ethereum, bir yardımcı program belirteci/uygulama olarak BNB ve birlikte çalışabilirlik özelliklerine sahip bir blok zinciri olarak Polkadot olarak hizmet ediyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!