a
r
r

İlk Bitcoin İşlemleri 11 Yıl Önce Gerçekleşti

Bilgisayar programcısı Hal Finney, bundan tam 11 yıl önce 12 Ocak 2009 tarihinde İlk Bitcoin (BTC) yaratıcısı Satoshi Nakamoto’dan 10 BTC aldı.

Bilgisayar programcısı Hal Finney, bundan tam 11 yıl önce 12 Ocak 2009 tarihinde ilk Bitcoin (BTC) yaratıcısı Satoshi Nakamoto’dan 10 BTC aldı. BTC yaratıcısı Satoshi Nakamoto ile bilgisayar programcısı Hal Finney arasındaki ilk BTC işlemi, tam olarak 11 yıl önce gerçekleşti.

Finney, test olarak ilk 10 BTC satın aldı. Bu rakam şu an 81 bin dolara tekabül ediyor.

Finney konuyla alakaları olarak şunları ifade etmişti: “Satoshi, yazılımın ilk sürümünü duyurduğunda, hemen dahil oldum. Sanırım Bitcoin’i çalıştıran ilk kişi benim. 70. bloku ben kazmıştım, Satoshi’nin ilk BTC işleminin alıcısıydım. Bana bir test olarak ilk 10 BTC gönderdi. Önümüzdeki birkaç gün içinde Satoshi ile bir e-posta görüşmesi yaptım, çoğunlukla hata bildiriyordum ve onları düzeltiyordu.”

“Running Bitcoin”

Tarihteki ilk BTC işlemi, Finney’in tarihi “Running Bitcoin” tweet’ini 11 Ocak 2009’da yayınlamasından sadece bir gün sonra gerçekleşti.

Daha önce bildirildiği gibi Twitter’daki ilk Bitcoin sözü, sosyal medya tarafından uygulanan yeni bir politika nedeniyle yakında silinebilir. Altı aydan daha uzun süre hiçbir etkinlik belirtisi göstermeyen hesaplar tarafından gönderilen tüm tweet’lerin ortadan kaldırılması planlanıyor.

ilk bitcoin işlemini gerçekleştiren Finney, 2014 yılında amyotrofik lateral skleroz (ALS) ile savaşını kaybettikten sonra 58 yaşında vefat etmişti. Finney son olarak şunları söylemişti: “Bitcoinlerim emanet kasamızda saklanıyor ve oğlumla kızım teknoloji konusunda bilgili. Sanırım yeterince güvenliler. Mirasım emin ellerde.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • İlk Bitcoin
    6 ay önce
    0 0

    ilk bitcoin satın alan haberleri gibi, ilk bitcoin haberlerini ilk kripto para haberlerini! İlk Bitcoin ekibi olarak bizler yayınlamaya devam edeceğiz.

HIZLI YORUM YAP

r
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.