featured

DAI dolar sabitini korumayı başardı – MakerDAO yükseldi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

MakerDAO, stablecoin UST çöküşünün ardından gerçekten “istikrarlı” para arayanların ilk durağı olmaya devam ediyor.

Kripto para piyasası için son birkaç hafta çok zorlu geçti. Bitcoin (BTC) fiyatı, çoğu analistin fiyat tahminlerinin çok altında kaldı. Birden fazla stablecoin dolar sabitini kaybetti ve en büyük merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarından biri dibi boyladı. Tüm bunlar, kripto para piyasasının toplam değerinin 900 milyar dolar azalmasına neden oldu.

Piyasa allak bullak durumdayken MakerDAO (MKR) ise krizi fırsata dönüştürmeyi başardı. TerraUSD (UST) çökerken, en uzun süredir devam eden merkeziyetsiz stablecoin olan DAI güç kazandı.

TradingView verilerine göre, Terra (LUNA) fiyatının 9 Mayıs’tan 12 Mayıs’a kadar hızlanmasıyla birlikte, MKR’nin 12 Mayıs’taki 952 dolar olan fiyatı yüzde 66,2 artarak şu anki değeri olan 1.587 dolara çıktı.

MKR fiyatındaki artışın arkasında DAI’nin sabit kalmayı başarması, tedarik zinciri finansmanı için MakerDAO kasasının kullanılması ve DAI üretimi yapan sisteme teminat olarak Ether (ETH) eklenmesi yer alıyor.

DAI piyasa türbülansı sırasında sabit kaldı

Yatırımcıların MakerDAO ekosistemine daha fazla güven duymasını sağlayan en önemli faktörlerden biri, DAI’nin sabit kalmaya devam etmesi şeklinde görülüyor.

Fiyat oynaklığı zirveyi gördüğü sırada DAI fiyatı, 11 Mayıs’ta 0,9961 dolardan 12 Mayıs’ta 1,0046 dolara yükseldi ve şu anda 0.9994 dolar olarak fiyatlandırılıyor.

2,2 milyardan fazla arz düşüşüne rağmen DAI sabit kalmayı başardı. Özellikle Tether (USDT) fiyatının kısa bir süre için 0,9704 dolara düştüğünü gördükten sonra yatırımcılara daha fazla güven vermiş olabilir.

Gerçek dünya yaygınlığı artıyor

MKR’ye destek sağlayan bir diğer faktör, artan gerçek dünya benimsenmesinde saklı. Yakın zamanda MakerDAO kasası, Avustralya sığır eti sevkiyatını finanse etmek için kullanıldı ve ek “kullanım senaryolarının” planlandığı söyleniyor.

9 Mayıs’ta, alım satım finansman çözümleri sağlayıcısı ConsolFreight’ın işlemleri finanse etmek için kullanılan DAI’lerin basılmasına izin vermek adına, merkeziyetsiz varlık finansman protokolü Centrifuge ile birlikte MakerDAO kasası kullanıldı.

Takip ve işlem kaydının tutulmasına yardımcı olmak adına gönderi ve fatura verilerini içeren benzersiz token (NFT) varlıkları basıldı. Gönderiler, Mastercard’ın blockchain izlenebilirlik çözümü olan Provenance kullanılarak izlenebiliyor.

Bu işlem, tedarik zinciri sektöründe akıllı sözleşme ve stablecoin kullanılması konusunda net bir tablo sundu.

Teminat olarak Ether stake edildi

MakerDAO için ivme oluşturan bir diğer faktör, protokolde teminat amacıyla Ether stake edilmesi hamlesi oldu.

SETH2, Ethereum BNB Chain üzerinde stake edenlerin belirli bir süre boyunca kilitlenecek olan fonlara erişmesine ve DeFi üzerinde getiri elde etmelerine izin veriyor.

Defi Llama’dan alınan verilere göre UST’nin çöküşünün zincirleme etkileri ve teminat olarak Ether’in eklenmesi, MakerDAO’yu toplam değer kilitli (TVL) açısından en üst sıradaki DeFi protokolü olmasını sağladı.

MakerDAO, bir başka popüler stablecoin likidite protokolü olan Curve’ün 5 Mayıs’ta 19,32 milyar dolar olan TVL değerinin 16 Mayıs’ta 8,71 milyar dolara düşmesiyle birlikte en üst sıraya yerleşti.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!