featured
2x_ilkbitcoin.com

Kripto Para Marjin Ticareti Nasıl Çalışır?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para marjin ticareti, kripto alım satım işlemlerini farklı bir boyuta taşıyarak adeta piyasayı kasıp kavurdu. Marjin işlemlere olan ilgi, Bitcoin ve altcoinlerin popülaritesinin artışıyla doğru orantılı olarak artıyor.

Kripto para marj ticareti hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu makale, ticarete başlamadan önce bilmeniz gereken temel bilgilere ve bir ticaret platformunda nelere dikkat etmeniz gerektiğine ilişkin bir genel bakış sunuyor. İlk olarak, kripto marj ticaretinin ne olduğuna bir göz atacağız.

Kripto Para Marj Ticareti Nedir?

Kaldıraçlı marj ticareti, bir varlığa daha fazla miktarda yatırım yapmanızı sağlayan diğer bir deyişle ticaret yapabileceğiniz para miktarını çoğaltmanıza olanak tanıyan bir ticaret türüdür. Bu nedenle, kripto marj ticareti, kaldıraçsız ticaret yapmaktan daha fazla kâr elde etme potansiyeli ile piyasadaki pozisyonunuzu iyileştirmek için borç para almanıza olanak tanır. Kaldıraç, oran olarak ifade edilir, örneğin 4:1 olarak bir gösterim görebilirsiniz. Bu, marj işlemi yapan bir trader, 400x (400 kat) kaldıraçlı bir işlem açarsa, potansiyel kârlarını 400 katına çıkarabileceği anlamına gelir. Kripto para birimlerinin son zamanlardaki başarısı ile kaldıraç, gelirlerinizi artırma ve yeni ufuklara yönelme fırsatı için harika bir yoldur.

Kaldıraç önemlidir, çünkü sadece alış (long-uzun) pozisyonlarınızı geliştirmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda satış (short-kısa) pozisyonları da açabilirsiniz. Esasen, marj ve kaldıraç, bir kriptoyu ödünç alma, satma ve daha düşük bir fiyata geri alma anlamına gelir. Daha sonra kullanılan krediyi geri ödeyebilirsiniz ve aradaki fark sizin kârınızı oluşturur. Bu, bir spot borsada mümkün değildir çünkü spot piyasalarda portföyünüzde bulunan kripto miktarı kadar alım satım yapabilirsiniz.

Kaldıraçlı kripto marj ticaretinde ana avantaj, hem boğa piyasalarında hem de ayı piyasalarında büyük kârlar elde etme potansiyeline sahip olmanızdır.

Kripto Marj Ticareti Nasıl Yapılır?

Bir marj işlemi açarken iki seçenek bulunur. Bu seçenekler alış ve satış pozisyonlarıdır. Alış (long) pozisyonu, bir kripto paranın yükseleceği görüşüyle kaldıraçlı olarak satım alım işlemi yapılmasıdır. Fiyatın düşeceği düşünülürse bu sefer satış (short) pozisyonu açarak yine kaldıraçlı olarak kripto satışı gerçekleştirilebilir.

Marj ticaretinde başka bir önemli kavram ise başlangıç teminatıdır. Başlangıç teminatı, pozisyon açmanız için yatırmanız gereken fon olarak düşünülebilir.  Açılan pozisyonun korunması için ise –pozisyonun büyüklüğüne göre- hesabınızda yeterli miktarda fon bulunması gerekir. Gerekli olan bu tutara, sürdürme teminatı (maintenancemargin) denir.

Kripto borsalarına baktığınızda, 100x kaldıraca kadar değişen miktarlarda kaldıraç oranları sunduklarını göreceksiniz. Bu özellik, ilk yatırdığınız tutarın 100 katına kadar bir pozisyon açmanıza izin verir.

Özetlemek gerekirse, bir kripto borsasında marj ticareti için yatırdığınız para, borsa tarafından teminat olarak tutulur ve kaldıraç kullanmanıza izin verilen miktar,işlem yaptığınız kripto borsasının hüküm ve koşullarında belirlenmiş olması gerekir.

Marjlı ticaret hizmeti veren bir kripto borsasında nelere dikkat edilmeli?

Azami gereksinimleri karşılayan kripto borsaları arasında size en uygun olanını belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç kriter vardır. Ayrıca seçeceğiniz platformda çok fazla zaman geçireceğiniz için en baştan doğru borsayı seçmek çok önemlidir.

Dikkat edilmesi gereken hususlar, platformun ticaret ihtiyaçlarınızı karşılamak için yeterince gelişmiş özellikler sunup sunmadığıdır. Bir kripto borsasının sunduğu tekliflere göz atmak, bunu ortaya çıkaracak ve karşılaştırma yapmanızı sağlayacaktır. Ayrıca araştırmanızı, platformun güvenilirliğini, yüksek para çekme limiti sunup sunmadığını ve istikrarlı bir geçmişe sahip olup olmadığını öğrenmek için de yapmalısınız.

Aklınızdaki borsanın alım satım yapmak istediğiniz kripto çiftlerini destekleyip desteklemediğini kontrol etmek de önemlidir. Tüm borsalar en çok kullanılan kripto çiftlerini listeler, ancak daha az popüler bir işlem çifti arıyorsanız, bu işlem çiftlerini her borsada bulamayacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca, marj gereksinimlerinizin yeterince karşılanıp karşılanmadığını kontrol etmelisiniz. Bu nedenle, borsa ideal olarak derin bir likidite havuzu erişimine sahip olmalıdır ve bu açıdan, kripto para likidite sağlayıcısının kim olduğunu kontrol etmeniz yararınıza olur. Son olarak, her ikisi de her zaman paketin bir parçası olarak düşünülmesi gereken önemli faktörler olan işlem hacminin yanı sıra piyasa yapıcı/alıcı ücretlerine de bakmalısınız.

Eşleştirme Motoru Teknolojisi

Kripto para ticareti günümüzde elektronik ticaret eşleştirme motorları sayesindeson derece basit hale geldi. Bu nedenle bu ticaret yönteminin nasıl çalıştığına dair arkasındaki temel teknolojinin bilinmesinde fayda var. Bir eşleştirme motoru, işlemleri gerçekleştirmek için alış ve satış emirlerini eşleştirmek için kullanılır. Bunu, bir piyasadaki tüm açık emirlerin kayıtlarının tutulmasıyla bir veya daha fazla algoritma kullanarak ve iki emrin birbiri tarafından karşılanması koşuluyla yeni işlemler oluşturarak yapar. Bir eşleştirme motoru, limit emirleri veya piyasa emirleri gibi çeşitli emir türlerini destekleyebilir. Ayrıca benzersiz bir API’ye sahip olabilirler ve çok çeşitli farklı özellikler sunabilirler.

B2Broker tarafından desteklenen B2Trader, performans ve işlevsellik açısından en üst düzeye sahip ve tüm piyasa katılımcılarına en iyi deneyimisunanonaylı eşleştirme motoru teknolojisinin sağlam bir örneğidir.

Sonuç

Görüldüğü gibi, marj ticareti daha büyük kazançlar sağlamak için potansiyele sahiptir. Makale, bu heyecan verici ticaret yönteminin nasıl çalıştığını anlamak için bazı temel bilgileri ortaya koyuyor ve yeni başlayanları için temelde bilmesi gerekenleri anlatıyor. Kripto para piyasasında tecrübeli ve riski nasıl yöneteceğini bilen daha başarılı traderlar için marj ticareti, önemli miktarda para biriktirmenin harika bir yoludur. Kâr potansiyelinin bariz avantajının yanı sıra, marj ticareti, borsalara siber saldırı olaylarından kaynaklanan potansiyel tehditleri de azaltır, çünkü kaldıraçlı alım satım, bir borsanın tutması gereken para miktarını azaltır, böylece her yönden faydalıdır.

Kripto marj ticaretinden yararlanmak isteyen brokerler bunu yapabilir ve müşterilerine çok daha fazla ticaret fırsatı sunabilir. B2Margin, şu anda sektördeki birçok broker’ıntüccarlar tarafından artan talebe sahip bu yeni trendi karşılamak adınakullandığı marj ticareti için en popüler beyaz etiketli (White labelexchange: kripto para yazılım geliştirme şirketlerinin özel borsa platformları oluşturmasına izin veren bir protokol) borsa platformlarından biridir.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!