NFT
featured
BTC Bitcoin Kötü Senaryosu

Analistler en kötü BTC senaryosunu açıkladı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin “BTC” piyasasında duyarlılık “aşırı korku” düzeyine inerken analistler dipten sıçrama senaryosunu kurdu.

Fed’in mart ayında faiz oranlarını artırmaya ilişkin açıklamaları, 6 Ocak’ta kripto para piyasasına olumsuz biçimde yansıdı. Kripto Korku ve Hırs Endeksi 15 değerine kadar düşerken bazı trader’lar uzun soluklu bir ayı piyasasının geleceğine dair felaket senaryoları yazmaya başladı.

Kripto Korku ve Hırs Endeksi. Kaynak: Alternative

TradingView verilerine göre ayılar, 5 Ocak’ta Bitcoin fiyatında görülen en düşük seviye olan 42.439 doların bile altına çekmek için baskıyı artırdı.

Analistlerin önümüzdeki birkaç gün içinde fiyatın nereye gidebileceğini düşündüklerine hızlıca bir göz atalım.

Bitcoin 38.000-40.000 dolar arasında dip görebilir

Galaxy Digital Holdings CEO’su Mike Novogratz’a göre bu son düşüşün arkasında “düşük hacim” ve “muazzam miktarda kurumsal talep” bulunuyor.

Novogratz, mevcut piyasa koşullarının iyi bir satın alma fırsatı olup olmadığı konusunda CNBC’ye verdiği demeçte, “kripto para satın almak için biraz daha bekleyeceğini” söyledi ve piyasanın “önümüzdeki birkaç hafta boyunca dalgalı olacağını” savundu.

“Bitcoin 38.000 ila 40.000 dolar seviyesinde bir dip bulabilir.”

BTC daha yüksek dip fiyat bulmaya çalışıyor

Güncel BTC fiyat hareketine yakından bir bakış atan analist Rekt Capital, mevcut piyasa koşulları ile fiyatın 50 günlük üstel hareketli ortalamanın altına düştüğü diğer süreçlerle karşılaştıran aşağıdaki grafiği paylaştı.

Rekt Captial’e göre, BTC “mavi renkli 50 EMA’nın altına indi” ve şu anda yeşil kesikli çizgiyle temsil edilen yeni bir yüksek dip (HL) belirleme sürecinde.

Rekt Capital şöyle yorumladı:

“Mayıs 2021’de BTC, 50 EMA’nın altına saptıktan sonra bir yükselen dip (turuncu) meydana getirdi. BTC başlangıçta dipten sıçradı ancak bu seviyenin altına iğneler attı.”

Yukarıdaki grafikte daire içine alınmış bölümlere dayanarak Rekt Capital, BTC’nin 40.000 dolar aralığına düşme olasılığına vurgu yaptı.

BTC fiyatı

Piyasanın içinde bulunduğu kritik dönemece vurgu yapan bir diğer analizde Scott Melker, BTC alım satım fiyat dengelerini 0,65 ve 0,618 Fibonacci düzeltme seviyeleri üzerinden anlattı.

Melker’e göre bu aralık, “altın cep” olarak tanımlanıyor ve “bir varlığın uzun veya kısa zaman aralığında en uygun geri dönüş yeri” şeklinde izah ediliyor.

Melker şöyle dedi:

“Fiyat şu anda 28.600 dolardan 69.000 dolara yükseliş sürecinin altın cebinde.”

Kripto para piyasasının toplam değeri bu yazı hazırlanırken 1,97 trilyon dolardı ve Bitcoin’in hakimiyet oranı ise yüzde 40 seviyesindeydi.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!