featured

CoinMarketCap sahte SHIB adreslerini kaldırdı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SOL, BNB, ve LUNA SHIB token adresleri CoinMarketCap sayfasından sessizce silindi.

Geçtiğimiz çarşamba günü Twitter kullanıcısı @shibainuart’nin bildirdiği üzere Binance Smart Chain (BNB), Solana (SOL) ve Terra (LUNA) blockchainleri üzerinde listelenmiş Shiba Inu (SHIB) adreslerini kaldırdı. Yazı yayımlandığı sırada, SHIB’in sadece ERC-20 (ETH) adresi sitede görünüyordu.

Shiba Inu geliştiricilerinin, “CoinMarketCap üç sahte SHIB adresini bilerek listeledi. Fonlarınız geri döndürülemez şekilde kaybolabileceği için bu adreslerle etkileşime girmeyin,” iddiasından sonra konu hakkında Twitter’da birçok yorum yapıldı.

SHIB ve CoinMarketCap

CoinMarketCap Yanıt

CoinMarketCap iddiaya yanıt olarak, bu adreslerin zincirler arası işlemleri kolaylaştırmak için tasarlanan wormwhole adresleri olduğunu belirtti. Adresler kaldırılsa da uyarı SHIB sayfasında hala görünüyor. CoinMarketCap bu wormhole adreslerinin kaldırılması hususunda henüz bir açıklama yapmadı.

Shiba Inu geliştiricileri, 19 Ocak’ta yayımlanan topluluk bildirisindeki bu açıklamayı kabul etmiş görünüyor. Ancak geliştiriciler, zincirler arası köprülerin potansiyel risk ve zaafiyetlerine de değindiler. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, geçen ay yaptığı açıklamada, birlikte çalışan yüz blockchain ağındaki tek bir küçük ölçekli zincire yapılan yüzde 51 saldırısının tüm sisteme yayılabileceğini söyledi. Geçen hafta, 2022’nin en büyük merkeziyetsiz finans hack’i zincirler arası köprü Wormhole’da gerçekleşti. Saldırganlar,  Solana’da 120 bin wETH (WETH) oluşturduktan sonra, 254 milyon dolar değerinde 93.750 wETH’yi ETH’ye dönüştürerek Ethereum ağına aktardı. 

Ek olarak, geliştiriciler yazışmaları boyunca CoinMarketCap’in, iletişim kopukluğu ve “hatalı sözleşme gösterilmesi”, “yanlış sosyal medya linkleri”, “dolaşımdaki arzın hatalı gösterilmesi” gibi gerekçelerle profesyonel davranmadığını iddia etti.

CoinMarketCap Nedir?

CoinMarketCap, hızla büyüyen kripto para alanında dünyanın en sık başvurulan fiyat takip sitesidir. Misyonu, son kullanıcıya kendi bilgisiyle karar verebilmesi için tarafsız, yüksek kaliteli ve doğru bilgi sağlayarak kriptoyu dünya genelinde keşfedilebilir ve etkin kılmaktır.

Brandon Chez tarafından Mayıs 2013’te kurulan CoinMarketCap, binlerce kripto varlığı karşılaştırmak için kullanıcıların, kurumların ve medyanın en güvenilir kaynak haline geldi ve bugüne kadar CNBC, Bloomberg ve diğer büyük haber mecralarında kaynak gösterildi. (ABD devleti bile araştırma ve raporlarında CoinMarketCap verisini kullanıyor!)

CoinMarketCap Nisan 2020’de Binance Capital Mgmt tarafından satın alındı. Binance, işlem hacmi ve kullanıcı sayısı açısından dünyanın en büyük dijital varlık borsasına sahip küresel bir blockchain şirketi olarak, kriptoyu erişilebilir kılmak ve dünyanın dört bir yanındaki insanlar için önemli hale getirmek konusunda ortak vizyonu paylaşıyor.

Satın alma işlemi sayesinde CoinMarketCap, projeler hakkında daha derinlemesine veri elde etmek, kripto para sektöründeki bilgi karmaşıklığını azaltmak ve yüz milyonlarca kullanıcısına daha kaliteli veriler sunmak için ana şirketinin kaynaklarından yararlanmayı hedefliyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!