featured

Borsalardaki BTC Rezerv Düşüşü Dikkat Çekiyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC) birikimine işaret eden, kripto para borsalarındaki azalan rezervler, 2022’de rekor derecede düşük seviyelere indi.

Bitcoin fiyatı 2022’nin ilk çeyreğinde aşağı inerken, borsalardaki BTC birikimleri dışarı çıkıyor.

Zincir üstü analitik firması CryptoQuant verilerine göre, 4 Ocak itibarıyla 21 borsada 2,31 milyon BTC rezervi bulunuyor.

Bitcoin (BTC) Rezervleri

CryptoQuant verilerine göre aralık sonunda borsaların emir defterlerinde 2,303 milyon BTC gibi düşük seviye görüldü. Ardından kısa süreliğine 2,334 milyona yükseliş geldi.

Tatil döneminden sonra kurumsal yatırımcılar piyasaya döndükçe, düşüş trendi yeniden başladı ve bu durum, daha büyük hacimli alıcıların birinci çeyrek başında devreye gireceği beklentileriyle de uyumlu bir yön izliyor.

Borsalardaki BTC miktarı bu hafta bazı tartışmaların konusu oldu. Farklı istatistik kaynakları, değişen sayıda borsa ve cüzdan verisi kullanıyor. Bu da verilerde standart oluşmasını engelliyor.

Örneğin CryptoQuant 21 borsayı incelerken, Glassnode 18 ve CoinMetrics ise 5 borsayı kayda alıyor.

Başka bir kaynak olan Cryptorank, yeni yıl öncesi toplam miktarı sadece 1,3 milyon BTC olarak açıkladı.

Dahil edilen platformlara bağlı olarak, bazı borsalar geçen ay bakiyelerinde genel bir düşüş görürken, diğerleri artış yaşadı.

Düzenlemelere uygun olarak 2021 yılı sonuna kadar Çinli kullanıcıların kaydını silmek zorunda olan Huobi Global borsasında da benzer istatistik görüldü.

Yükseliş için yatırımcı gerekli

Ünlü Puell Multiple göstergesinin geliştiricisi olan analist David Puell, geçen hafta CryptoQuant ile yaptığı yazışmada, piyasa katılımcı davranışları hakkındaki düşüncelerini aktardı.

Bitcoin’in 2021’deki “rahatlama rallisi”, 2019’a kıyasla bireysel yatırımcıları ve onlardan kaynaklanan “FOMO” seviyesini azalttı.

Açıklamasında Puell, “bence bu uzun vadede sağlıklı” dedi.

“Piyasa, özellikle aydan aya fiyat hareketlerinde, erken dönem yatırımcıların bir miktar kâr alımına sahne olurken, bireysel yatırımcıların rolü azalacak ve en büyük rol kurumsal oyunculara ait olacak.”

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!