featured

Bitcoin hash oranı yeniden rekor seviyelerde

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel BTC hash oranı, Çin’in madencilik yasağı nedeniyle çakılmasından beri yüzde 108 artış gösterdi.

Bitcoin ağının küresel hash oranı, haziran başında Çin hükümetinin kripto madencilik sektörüne uyguladığı baskının artmasıyla birlikte 84 EH/s’ye kadar gerilemişti.

Blockchain.com verilerine göre küresel BTC hash oranı, o zamandan beri yüzde 108 artış gösterdi. Hash oranının yedi günlük ortalaması, çarşamba günü itibarıyla 175 EH/s’ye ulaştı.

Bu sayı, mayıs ayında görülen rekor hash oranı olan 180 EH/s’nin yalnızca yüzde 3 altında kalıyor. Kripto alanında yaygın olan bir görüşe göre hash oranı, Bitcoin (BTC) fiyatıyla ciddi bir korelasyon gösteriyor. Yani piyasaya mevcut durumda karamsarlık hakim olsa da, fiyat yükselişinin eli kulağında olabilir.

BTC hash Oranı

Küresel hash oranının rekor seviyesini tam olarak tespit etmek, popüler platformlar farklı tahminler ortaya koyduğundan dolayı zor olabiliyor. BitInfoCharts verilerine göre BTC hash oranı, mayıs ayında 197 EH/s’de pik yaptıktan sonra haziran ayında 68 EH/s’ye geriledi. BitInfoCharts’a göre hash oranı çarşamba günü itibarıyla 191 EH/s’ye ulaşırken, YCharts ise hash oranını 186 EH/s ölçtü.

Çinli madenciler, madencilik yasağından önce küresel hash oranının yüzde 70’inden sorumluydu. Yasağın ardından ise madencilik manzarası önemli ölçüde değişiklik gösterdi ve ABD, yüzde 42 ile hash oranında en büyük paya sahip olan ülke oldu.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!