featured
bitcoin için izlenmesi gereken faktör

Bitcoin BTC için bu hafta izlenmesi gereken 5 faktör

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

GBTC piyasasında yüklü miktarda Bitcoin’in kilidi açılıyor. Fiyat ne yönde ilerleyecek? Bitcoin bu 5 faktöre bağlı.

Bitcoin (BTC) fiyatı sıklıkla ziyaret edilen bir bölgede yeni haftaya başlıyor. Önemli destek seviyesi geri alınırken boğalar henüz çıkışı başlatamadı. Peki yakında değişebilir mi?

Cuma günü 33.000 doları geri aldıktan sonra BTC/USD paritesi, geçen haftaki kısa oynaklıktan önce bulunduğu işlem koridorunu geri kazandı.

Bu süreçte, Bitfinex borsasında biriken kısa pozisyonların ardından 32.000 dolara düşüş de yaşandı. 

Düşüş geçiciydi ve hafta sonu Bitstamp’ta 34.600 dolar elde edildi.

Bitcoin’in bir sonraki adımda neler yapabileceğini incelerken dikkate alınması gereken beş faktörü sizler için masaya yatırdı.

Dolar geleneksel dirence ulaştı

Hisse senetleri her zamanki gibi yükselirken, kripto para kazançları için sorun teşkil edecek çok fazla durum yok gibi görünüyor.

Analistler gelecekte yaşanması olası düşüş hakkında giderek daha fazla uyarıda bulunurken, hisse senetlerindeki ruh hali ise canlı ilerliyor.

First Abu Dhabi Bank baş ekonomisti Simon Ballard, Bloomberg’e verdiği demeçte, “Goldilocks’un sadece canlı ve iyi değil, aynı zamanda her geçen gün daha da güçlendiği konusunda bir rahatlık var gibi görünüyor” dedi.

“Maalesef ileriye dönük olarak, oranlar oldukları yerde uzun süre kalır ve düşüşe fazlasıyla meyilli olursa, tepkinin o kadar şiddetli ve akut olabileceğini kabul etmeliyiz.”

Ancak ABD doları daha fazla ipucu sağlayabilir.

20 ticaret ortağı para birimi sepetine karşı doların gücünü ölçen ABD Doları Endeksine (DXY) bakıldığında, tanıdık bir direncin yeniden devreye girdiğini görülüyor.

Geçen haftanın sonlarında bir analist, Bitcoin’i yukarı çekecek hamle için DXY’nin mevcut seviyesi 92,2’den 94’e yükselmesi gerektiğini savundu.

Ancak pazartesi günü DXY, hafta sonunda maruz kaldığı kayıpların ardından toparlanıyor ve geçmişte kendisini kontrol altında tutan bir bölgeyle mücadele ediyor.

Bitcoin’in DXY ile ters korelasyonu son zamanlarda daha fazla dikkat edilir hale geldi.

ABD doları endeksine (DXY) ait günlük mum grafiği. Kaynak: TradingView

Bitcoin fiyatı “emin adımla ilerlemekte”

Spot piyasaya bakıldığında trader’lar, geçen haftaki kısa düşüş döneminin ardından 33.000 doların geri alınması ve kalıcı hale gelme ihtimaline güvenerek yükseliş bekliyor.

Trader ve analist olan Rekt Capital, pazar günü yaptığı açıklamada, seviyeyi “yeniden test ettikten” sonra BTC/USD paritesinin belirlenmiş aralığın alt sınırına geri döndüğünü açıkladı.

Mevcut manzarayı gösteren bir grafiğin yanı sıra güncelleme yapan analist, “BTC turuncu trend çizgisinin üzerine çıkıyor” dedi.

“BTC, bu trend çizgisini destek olarak geri almak için tüm doğru şeyleri yapıyor. Eğilim çizgisini destek olarak geri almak, bu mavi kama yapısından kopuş için ilerleme sunacak.”

12 Temmuz itibarıyla BTC/USD paritesi senaryosu. Kaynak: Rekt Capital/ Twitter

Pazartesi günü Bitcoin, bu yazı hazırlanırken 34.350 dolar civarındaydı.

Trader Scott Melker, “Bitcoin, uzun bir düşüşün ardından 34 binin üzerinde art arda sekizinci haftasını elde etmeye çalışıyor. Hala çok fazla talep var” diye ekledi.

Geçen hafta boğaların 35.500 dolarlık dirence geçip kapanış elde etmeleri durumunda 39.000 dolara kadar hedef belirlenmişti. Bu durum gerçekleşmedi.

Temel veriler geri dönüş sinyali veriyor

Geçen haftaki fiyat hareketi hayal kırıklığına uğratmış olsa da Bitcoin daha güçlü bir geri dönüş yapısıyla geliyor.

Pazartesi günü veri izleme kaynaklarından elde edilenler, hem ağ zorluğunun hem de hash oranının dengelendiğini ve bu nedenle son madencilik sorunlarının en kötüsünün kesin olarak sona erdiğini gösteriyor.

Temmuz ayının başlarındaki rekor düşüşünden sonra yüzde 28’i bulan gerileme söz konusu oldu.

Ancak aradan geçen süreçte toparlanma başladı. Şimdi bir sonraki zorluk ayarlaması, fiyat hareketinin mevcut seviyelere yakın kalması durumunda yalnızca yüzde 10’luk düşüşe sahne olabilir.

Melek yatırımcı Klaus Lovgreen, “Hızlı süreçte oluşan bloklara bakılınca, bir sonraki zorluk ayarlamasında yaklaşık yüzde 7,5 düşüş gözleneceği tahmin ediliyor. Ancak bana öyle geliyor ki hash oranı şu anda oldukça hızlı bir şekilde geri geliyor” dedi.

Bitcoin ağ zorluğu tablosu. Kaynak: Blockchain

Zorluk güncellemeleri, Bitcoin ağının herhangi bir dış yardım olmadan kendini dengeleme gücünü kanıtlar. Koşullar ne olursa olsun, zorluk herhangi bir olasılığı hesaba katacak şekilde ayarlanır.

Tahmini hash oranı, son zamanlarda saniyede 83 exahash (EH/s) seviyesinin az da olsa üzerinde. Ancak burada bile istikrar ve normale yavaş bir dönüş görülüyor.

Cointelegraph’ın bildirdiği gibi, Çin dışına taşındıktan sonra madencilik gücü geri döndüğü için her iki ölçümün de yükselmesi bekleniyor.

Grayscale 40.000 BTC’nin kilidini açıyor

Bu ay her Bitcoin piyasası katılımcısının radarında olan bir olayların başında, kurumsal dev Grayscale’deki BTC’lerin kilidinin açılması.

Grayscale Bitcoin Fonu (GBTC) önümüzdeki haftalarda 40.000 BTC’nin piyasaya çıkmasına vesile olacak. Bu BTC’ler altı aydır kilitli durumdaydı.

Piyasa etkisi konusunda ise görüşler farklı. Bazıları satış baskısının artacağından endişe ederken (kilit açmalar bittikten sonra tüm meblağın sistemden çıkması durumunda), diğerleri ise spot piyasaların genel olarak etkilenmeyeceğini iddia ediyor.

18 Temmuz günü kilidi açılacak 16.000 BTC bulunuyor.

İstatistikçi Willy Woo geçen hafta, “GBTC hisselerinin kilidi açılıp satıldığında, GBTC primi düşer (hisse fiyatı BTC’ye kıyasla düşer)” yorumunu yaptı.

“Yatırımcıların artık BTC yerine GBTC hisselerine daha fazla ilgisi var. Bu durum BTC spot piyasalarındaki satın alma baskısının bir kısmını yönlendiriyor. Düşüş görünümü hakim.”

GBTC kilit açma takvimi. Kaynak: Bybt

Fiyat göstergesi sıçrama rampasına işaret ediyor

Pazartesi günü dikkatler, son iki yılda gerçekleşen tüm büyük BTC fiyatlarını tarihsel olarak yakalayan zincir üstü veri hizmeti CryptoQuant’ın göstergesine çevrildi.

Taker Buy Sell Volume/Ratio olarak adlandırılan gösterge, ne zaman HODL yapılacağına ve yerel piyasa döngüsü sırasında ne zaman kâr elde etmek için iyi bir fırsat olduğuna dair fikir veriyor.

Şu anda oran, klasik bir “kâr al” noktasında. Yeni bir BTC/USD paritesi dalgalanmasına işaret ediyor.

Analist Cole Garner, tarihin tekerrür etmesi durumunda beklenmesi gerekenleri açıklarken, oranın üst yeşil kanala değdiği tetikleme aşamasının “henüz gerçekleşmediğini” kaydetti.

“Alım sinyali geliyor” diye yorum yaptı.

Bitcoin Taker Buy Sell Volume/Ratio grafiği. Kaynak: Cole Garner/ Twitter

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!