featured
bitcoin elektrik tüketimi

Bitcoin elektrik tüketimi yarı yarıya düştü

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’in toplam yıllık elektrik tüketimi, tüm zamanların zirvesinden bu yana %60 düştü.

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi (CBECI) verilerine göre, Bitcoin’in toplam tahmini yıllık elektrik tüketimi, 143 terawatt saatin (TWh) üzerine çıkarak tüm zamanların zirvesine çıktığı mayıs ayından sonra, temmuz başında 62 TWh’ye kadar düştü. Bu süreçte yaşanan yüzde 60’lık düşüş, Kasım 2020’nin başından bu yana kaydedilen en büyük fark olarak dikkat çekti.

Haber yayına hazırlanırken, Bitcoin’in yıllık elektrik tüketiminin 67 TWh olduğu tahmin ediliyordu. Maksimum toplam elektrik harcaması ise mayıs ortasında 520 TWh seviyesine kadar çıktıktan sonra 162 TWh’ye düştü.

Tüm madencilerin, piyasada mevcut olan en verimli donanımı kullandığı varsayımına dayalı “mutlak minimum toplam elektrik harcamasına” karşılık gelen alt sınır tahmini ise 47 TWh’den 24 TWh’ye düştü.

Küresel düzenleyicilerin aşırı enerji tüketimi ve buna bağlı çevresel zararlar hakkında Bitcoin’i (BTC) yaftalamaya devam etmesine rağmen, bazı verilere göre Bitcoin’in enerji tüketimi son zamanlarda büyük ölçüde düştü.

Ocak 2017’den bu yana Bitcoin elektrik tüketimi. Kaynak: CBECI

Bitcoin’in nisan ayında fiyatını 64.000 doların üzerine çıkaran parabolik boğa hareketi, Bitcoin madencileri tarafından tüketilen elektrik miktarında büyük bir artışa neden oldu. Bu süreçte kripto para biriminin olası çevresel etkisi hakkında büyük tartışmalar ayyuka çıktı. Tesla CEO’su Elon Musk, 12 Mayıs’ta Tesla araç alımlarında Bitcoin ödemelerini askıya aldıktan sonra kripto para birimlerinde satış baskısı yaşanmıştı.

Bitcoin fiyatlarına paralel olarak, Bitcoin’in tahmini elektrik tüketimi hızla düşüyor ve Çin’in kripto para madenciliği sektöründeki baskısı da artıyor. Nisan ayında İç Moğolistan’daki kripto madenciliği tesislerini kapatan Çinli yetkililer, Sichuan ve Yunnan gibi hidroelektrik santralleri bulunan iller ile Xinjiang ve Qinghai gibi büyük kripto madenciliği merkezlerinde de bir dizi yasak uygulamaya aldılar.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!