featured
bitcoin-btc-mining

Bitcoin’in madencilik zorluğu, yüzde 28’lik bir düşüş yaşadı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’in madencilik zorluğu, 3 Temmuz’da şimdiye kadarki en büyük düşüş olan yüzde 28’lik bir düşüş yaşadı.

Bitcoin’in (BTC) madencilik zorluğu, 3 Temmuz’da şimdiye kadarki en büyük düşüş olan yüzde 28’lik bir düşüş yaşadı. Bir analiz modeli ise BTC fiyatının ekim ayına kadar dip yapmayacağını öngörüyor.

Yatırım yöneticisi Timothy Peterson, 2 Temmuz tarihli gönderilerinde Bitcoin fiyatı ve hash oranı arasındaki ilişkinin, BTC’nin henüz dip yapmadığını ortaya koyduğunu belirtti.

Bitcoin ağının 7 günlük ortalama hash oranı. Kaynak: Blockchain.com

Kritik tarih 31 Ekim

Bitcoin madenciliğinin zorluğu, cumartesi günü 689.472’inci blokta şimdiye kadarki en büyük düşüş olan, tahmini yüzde 27,94’lük bir düşüş yaşadı.

Madencilik zorluğundaki düşüş, madencilerin Çin dışına taşınması ve hemen ardından yaşanan hash oranı düşüşünden kaynaklanıyor.

Bu düşüş, hala faaliyette olan madencilerin kârlılığını ise önemli ölçüde artıracak. Şu anda taşınma sürecinde olan madencilerin ise önümüzdeki birkaç ay içinde faaliyetlerinde tamamen dönmesi beklenmiyor. Bu süreç içerisinde hash oranının ve zorluğun, dolayısıyla da rekabetin artması olası gözüküyor.

Bitcoin topluluğunda “Fiyat, hash oranını izler” gibi bir söylem yaygın olarak kullanılıyor. Bu söylemin doğru olduğunu varsayarsak, bir model gelecekteki fiyat hareketine dair iç karartıcı bir tablo sunuyor.

Peterson, fiyat ve hash oranı arasındaki ilişkinin, makro fiyat piklerini belirlemede kullanışlı olduğunu söyledi. Yatırım yöneticisinin paylaştığı grafikte, 2013 ve 2017 yıllarında görülen ve dört yıllık halving (yarılanma) döngülerinin tümünde geçerli olan pik fiyatlar görülebiliyor.

2021 yılı da benzer bir tablo sunuyor, fakat mayıs ayında yaşanan düzeltmeden beri, ikili arasındaki ilişki 1 oranına doğru ilerliyor. Bitcoin fiyatı, bu noktada “tamamen düzeltilmiş” olacak.

Peterson, “Mevcut trende bakılırsa, bu balonun çöküşü 31 Ekim’de tamamlanmış olacak” diye özetledi.

“Bu oran, daha yüksek hash oranı ve daha düşük fiyatın tüm kombinasyonlarını içeriyor. Yani hash oranının artması ve fiyatın sabit kalması da balonu söndürebilir.”

Bitcoin hash oranı grafiği. Kaynak: Timothy Peterson/ Twitter

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!