featured
bitcoin düşüş yeni vadeli işlem

Cuma günkü 2,5 milyar dolarlık vadeli sözleşme, Bitcoin fiyatına olumsuz yansıyabilir

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin 25 Haziran’a kadar 32.000 dolarda tutunamazsa, potansiyel 450 milyon dolarlık kayıp gözlenebilir.

Bitcoin (BTC) fiyatı son 7 gün içinde yaklaşık yüzde 22 düşerek haziran ayında ikinci kez 31.700 dolar alanını yeniden test etti. Bazı analistlere göre, olumsuz performansa neden olan en büyük haber, Çin’in tezgah üstü piyasalara ait banka hesaplarına uyguladığı yaptırım oldu:

Bununla birlikte,  Bitcoin’in hash oranının yaklaşık yüzde 50 oranında  gerileyerek 8 ayın en düşük seviyesine düşmesi de fiyat düzeltmesinde hayati bir rol oynadı. MicroStrategy’nin 489 milyon dolarlık satın alımı bile 35.000 dolarlık desteğin savunulması için yeterli olmadı.

Fiyat hareketi, 25 Haziran tarihli opsiyonların ve vadeli işlemlerin sona ermesinin de bu konuda etkili olduğuna dair şüpheleri artırdı. Ne de olsa, bu ay potansiyel olarak 2,5 milyar dolarlık opsiyon ve 2 milyar dolarlık vadeli işlem sözleşmelerinin son tarihi gelecek.

Şu anda, CME vadeli işlemleri vadeli işlem açık pozisyonlarının neredeyse yarısına tekabül ediyor. Ancak tarihsel olarak çoğu yatırımcı işlemin son haftasında pozisyonlarını değiştiriyor.

Piyasa yapıcılar ve arbitraj masaları, aynı anda BTC tutarken kısa vadeli işlem pozisyonu taşıma eğilimindedir. Böylece primden normal spot alım satım piyasalarına aktarımda gelir sağlarlar. Bu arada, Tudor Investments gibi büyük varlık yöneticileri uzun vadeli vadeli işlemlere dahil oluyor.

Ancak, zaten değersiz olan bir opsiyon sözleşmesini devretmek hiçbir kazanç sağlamaz. Bitimine beş günden az bir süre kala, 44.000 dolardan Bitcoin (call) satın alma hakkı 20 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin opsiyonlarına ait 25 Haziran tarihli toplam açık pozisyon miktartı. Kaynak: Bybt

Nötr-boğa call (satın alma) opsiyon sözleşmeleri 25 Haziran’daki son tarihinden yüzde 36 daha yüksek seviyede. İlk resim boğaları destekliyor.

Satın alma (çağrı) opsiyonlarının yüzde 87’sinin nasıl 34.000 doların üzerinde olduğuna dikkat etmek gerekiyor. Bu nedenle, Bitcoin bu seviyenin altında kalırsa, Haziran sonunda bu nötr-yükseliş sözleşmelerinden sadece 200 milyon dolar değerinde açık pozisyon alacak.

Bu arada, koruyucu satım opsiyonlarının yüzde 46’sı 34.000 doların üzerinde açıldı. Bu, 510 milyon dolarlık bir açık pozisyonu temsil ediyor ve bu nötrden düşüşe giden sözleşmelere önemli bir avantaj sağlıyor.

Bitcoin 25 Haziran’da 36.000 doların üzerinde işlem görürse ayılar lehine 310 milyon dolarlık fark 190 milyon dolar azalacaktır. Öte yandan ayılar, fiyatı 32.000 doların altına basarak 140 milyon dolar daha açık faiz ekleyebilir. Potansiyel 450 milyon dolarlık avantaj önemli ve göz ardı edilmemelidir.

Boğalar için, havlu atmak, yaralarını yalamak ve belki de marjın yanı sıra hiçbir ön maliyet olmadan kazançlara izin vererek ön yayılma kullanarak yeni pozisyonlar açmak mantıklı olabilir.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!