NFT
featured

Rus milletvekili, kripto ticareti için Moskova Borsasını işaret etti

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para düzenlemesini henüz netleştiremeyen Rusya’da, bir parlamento yetkilisi ülkenin en büyük borsasında kripto ticaretinin başlatılmasını talep etti.

Rusya Bankalar Birliği başkanı ve Devlet Duması içindeki bir finans komitesi Anatoly Aksakov’a göre, Moskova Borsası (MOEX), Rusya’da düzenlenmiş bir kripto borsasına ev sahipliği yapmak için en mantıklı seçenek olabilir.

Yerel haber ajansı Prime’ın perşembe günü bildirdiğine göre Aksakov, yakın tarihli bir basın toplantısında Rus merkez bankasının himayesi altında olacak bir kripto borsası kurmanın önemini vurguladı.

Aksakov, MOEX’in Rusya Merkez Bankası kurallarına tam uyumu nedeniyle bir kripto ticaret bölümü başlatma konusunda harika bir iş çıkarabileceğine dikkat çekti.

Aksakov, “Büyük geleneklere sahip saygın bir organizasyonun parçası olarak çalışacak ve merkez bankası ile aktif olarak etkileşime girme konusunda son derece meşgul olacak bu bölüm, kripto para birimi işlemlerini yürütme görevinde mükemmel bir iş çıkaracak” dedi.

Aksakov’un bu sözleri, geçen hafta Avrupa Birliği’nin Ulusal Uzlaşma Deposu (NSD) üzerindeki yaptırımlarına karşı bir meydan okuma planladıklarını ve Rus yatırımcıların çıkarlarını koruyacaklarını söyleyen MOEX’in açıklamasından kısa bir süre sonra geldi. Borsa, 2022’de Rusya’ya yönelik uluslararası yaptırımların bir parçası olarak hedef alınmış ve tüm operasyonlarını bir ay süreyle askıya almak zorunda kalmıştı.

Son rapor, Rusya Merkez Bankası’nın yerel olarak düzenlenmiş bir kripto borsasına şiddetle karşı çıkmasına rağmen, Rusya’nın kripto konusundaki genel tutumu hakkında akıllarda soru işaretleri oluşmasına sebep olduğunu gösteriyor.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina geçen ay yaptığı açıklamada, “Kripto para birimleri borsalarda işlem görmemeli çünkü bu varlıklar çok değişken ve yatırımcılar için çok riskli” demişti. Merkez bankası başkan yardımcısı da geçen yıl Rusya’nın yalnızca Binance gibi dış ticaret platformları aracılığıyla kripto ticaretine izin vereceğini açıklamıştı.

Daha önce bildirildiği üzere, hükümet bir tane yerel kripto borsasını bile yasallaştırmamasına rağmen, Ruslar son yıllarda aktif olarak kriptoya yatırım yapmaya devam ediyor. Tüm kripto ticareti, yabancı kripto firmaları üzerinden yürütülüyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!