featured
rusya merkez bankası kripto para

Rusya Merkez Bankası Başkanı: “Kripto para en tehlikeli yatırım”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya Merkez Bankası, Bitcoin konusunda sert duruşunu sürdürüyor.

Rusya Merkez Bankası, ülkenin dijital varlık sektörüne uzak durmasına dair artan endişelere rağmen kripto para alım satım işlemlerine karşı sert tavrını sürdürüyor.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Komsomolskaya Pravda ile pazartesi günü yaptığı röportajda bankanın kripto para konusundaki olumsuz tavrını yineledi. Kriptonun şu anda var olan en tehlikeli yatırımlardan biri olduğunu savundu.

Nabiullina, alım satım piyasaları gibi diğer yüksek riskli yatırım alanları bağlamında kripto para birimlerine değindi. “Spekülatif kripto para varlıklarının” daha da riskli olduğunu belirterek, “Alım satım piyasasında kaybetmek kazanmaktan çok daha kolay” dedi.

Banka yöneticisi, kripto para piyasasındaki fiyatların son derece değişken olduğunu söyledi ve “kayıpların muazzam seviyede olabileceğini” belirtti. Rusya Merkez Bankası’nın halka kripto para yatırımlarını önermediğini de vurguladı:

“Merkez bankası asla yatırım tavsiyesi vermez, ancak bu özel durumda banka kesinlikle tavsiye etmemektedir.”

Nabiullina daha önce Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerinin “sahte para” olduğunu ve Rusya içinde kullanılmaması gerektiğini belirtmişti. 2017’de kripto paranın artan küresel popülaritesini “altına hücum” sürecine benzetti.

Nabiullina, kripto para konusunda şüpheci olmasına rağmen, Rusya Merkez Bankası’nın merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesi olan dijital ruble konusunda iyimser. Geçen yıl dijital rublenin finansal aracıları ortadan kaldırarak işletmelere yardımcı olacağını söyledi.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 28 Mart 2022, 20:32

    […] Rusya Enerji Bakanı Yardımcısı Evgeny Grabchak, ülkedeki kripto madenciliğiyle ilgili belirsizlikleri ortadan kaldırmayı ve daha net düzenlemeler getirmeyi önerdi. Ülke yetkilileri, bu açıklamayla birlikte kripto endüstrisine yönelik desteğini sürdürdü. […]

    Cevapla
Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!