NFT
featured
Rusya Kripto Madenciliği

Rusya, kripto madenciliğini yasallaştırmak istiyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakan yardımcısı Grabhack, madencilik sahaları ve enerji kotalarıyla ilgili konuların federal yetkililerle değil, bölgesel yetkililerle belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Rusya Enerji Bakanı Yardımcısı Evgeny Grabchak, ülkedeki kripto madenciliğiyle ilgili belirsizlikleri ortadan kaldırmayı ve daha net düzenlemeler getirmeyi önerdi. Ülke yetkilileri, bu açıklamayla birlikte kripto endüstrisine yönelik desteğini sürdürdü.

Cumartesi günü Irkutsk’taki ilk ulusal kripto madencileri konferansında konuşan Grabhack, sektör için en kısa sürede düzenleyici bir çerçeve getirilmesi gerektiği konusunda çağrıda bulundu:

“Yasal belirsizliklerden dolayı kripto sektörünün düzenlenmesi ve kurallarının netleşmesi zor bir hal alıyor. Bu yasal belirsizliklerin bir an önce netliğe kavuşması gerekiyor. Kripto madenciliğini geçim kaynaklarımız arasına eklemek istiyorsak ve realitede başka seçeneğimiz de yoksa, madencilik kavramını düzenleyici çerçevenin içine ekleyerek yasal düzenlemeyi hayata geçirmeliyiz”.

Bunlarla birlikte Grabhack, madencilik sahaları ve enerji kotaları ile ilgili konuların federal yetkililerle değil, bölgesel yetkililerle belirlenmesi gerektiğinin daha doğru olacağını öne sürdü ve şu cümleyi ekledi: “Belki de kripto, bölgenin kalkınma stratejileri ve diğer sanayi sektörlerinin planlarıyla senkronize edilmelidir”.

Ayrıca, piyasadaki madencilik firmalarının miktarını ve bölgedeki dağılımını düzenleyebilmeye olan inancını da paylaştı. Grabhack’in konferanstaki konuşması, madencilik konusunun Rus devletinin stratejik perspektifinde yer aldığını gösterdi. Daha öncede 21 Mart’ta Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, madenciliği yasallaştırmanın makul olabileceğini belirtmişti.

Bu açıklamalar, ocak ayında kripto madenciliğinin ve kripto ticaretinin tamamen yasaklanması çağrısında bulunan Rusya Merkez Bankası (CBR)’nin karşıt tutumunun ardından kripto endüstrisine olan açık desteğin devamı niteliğinde.

Rusya parlamentosuna ait çalışma grubu, mart ayında kripto paraların ülke içinde benimsenmesi ile ilgili riskleri azaltmak için en etkili yaklaşımın “dijital varlık endüstrisinin net bir şekilde düzenlenmesi” olduğunu açıkladı.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!