featured

Rusya, 2022’de Dijital Ruble Denemelerine Başlayacak

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya merkez bankası 2022 itibari ile dijital ruble denemelerine başlayacak. Kısacası önümüzdeki yıl dijital ruble ile Rus halkı tanışacak.

Rusya Merkez Bankası Duyuru Yaptı

Rusya Merkez Bankası bugün 2022’den itibaren Ulusal CBDC veya Dijital Ruble denemelerine başlayacağını ve halkın deneme yoluyla dijital paraya geçişini sağlayacağını duyurdu. Merkez bankası başkanı Elvira Nabiullin tarafından yapılan duyuru ile ülkede CBDC atağı başlamış oldu. Devlet Dumasının kriptoyu bir form olarak onaylamasından sonra bugün Rusya’dan gelen ikinci büyük haber olarak geliyor.

Rus Hükümeti daha önceleri de 2022’yi bir hedef olarak göstermişlerdi ancak resmi ağızdan gelen ilk açıklama ile birlikte kripto dünyası da hareketlenmeye başladı.  Rusya bir süredir kripto düzenlemeleri üzerinde çalışıyor ve birçok batılı meslektaşı ile karşılaştırıldığında, 2019’da mevcut mülk yasalarına göre kripto para birimlerini düzenlemenin ilk ülkeleri arasındaydı.

Rusya’nın duyurması ile birlikte bir süredir unutulan CBDC haberleri de tekrar hatırlandı. Bugüne kadar Çin ve Rusya dışında, ABD, Birleşik Krallık, Almanya, İsviçre ve Güney Kore de kendi egemen CBDC’lerinin geliştirilmesi için aktif olarak çalışıyorlar.

Çin’in CBDC Gelişimindeki İlerlemesi Çalışmaları Hızlandırdı

Çin’in dijital Yuan ile birlikte başlattığı ve diğer ülkelerin de hareketlenmesine sebep olan atağı, Rusya’yı da bu konuda çalışmaya itti. Çin, diğer ülkelerin çoğunun kripto para birimlerini ya moda olarak gördüğü ya da farkında olmadığı bir zaman olan 2014 yılında kendi ulusal dijital para birimi için çalışmaya başladı. Bununla birlikte, finans sektöründeki kripto varlıklarının artan etkisi, hükümetlerin dijital varlıklar hakkında düzenlemeler oluşturmasına ve aynı zamanda istikrarlı bir madeni para görevi görecek devlet destekli bir dijital varlığın piyasaya sürülmesine odaklanmasına neden oldu.

Çin’in bu alandaki ilerlemesi, birçok Avrupa ülkesinin yanı sıra ABD’nin CBDC’ye yönelik çalışmalarını hızlandırmasına neden oldu. ABD, bunu mali egemenliklerine potansiyel bir tehdit olarak gördü. Ülkelerin çoğu hala geliştirme aşamasındayken, Çin’in dijital yuanı 2019’da tamamlandı ve farklı illerde hükümet sübvansiyonları ve airdrop şeklinde geniş çapta test ediliyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!