featured

Metaverse ve NFT’ye olan ilgi azaldı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

”Metaverse” ve “NFT” kelimelerinin Google’da aratılması, 2022’nin başından bu yana giderek azaldığını görüyoruz.

Google’dan alınan verilere göre, “Metaverse” ve “NFT” kelimeleri 2021’in son çeyreğinde en çok aratılan kelimeler olurken, 2022 Şubat’ında bu ilginin epey düştüğü görülüyor.

Google Trendler’e göre, “metaverse” kelimesi son 12 ayda en çok ekim ile aralık ayları arasında aratıldı. Ancak kelimeye olan ilgi 2022’in başından bu yana giderek azaldı ve mart ayında en düşük seviyeye ulaştı.

Verilere göre, “metaverse” anahtar kelimesi ile birlikte “NFT” kelimesinin aratılması da bu yıl düşüşe geçti. Fakat NFT kelimesinin aratılması 2021’de rekor seviyeye ulaşıp 2022’nin ilk çeyreğinde keskin bir şekilde düştüğü için grafikte daha belirgin bir şekilde görünüyor.

Google Trendler’in bölge kategorisine göre son 12 ayda “metaverse” kelimesini en çok aratan ülke Türkiye oldu. Türkiye’yi 2. sırada Çin, 3. sırada Singapur izlerken Kıbrıs ve Lübnan 4. ve 5. sıralarda yer aldı.

Yine aynı verilere göre Singapur, “NFT” kelimesini son 12 ayda en çok aratan ülke oldu. Singapur’u sırasıyla Hong Kong, Çin, Kanada ve Filipinler takip ediyor.

“NFT” kelimesinin aratılması, aralık ayında ilk kez “kripto” kelimesini geçti. Bununla birlikte NFT alım-satım platformu OpenSea’deki aylık işlem hacmi, ocak ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. NFT’lerin dünya çapında bu kadar çok aratılması ve işlem hacmindeki artış, genel kitlenin dikkatini çektiğini gösteriyor.

NFT’lere olan ilginin bu kadar artması 2021 yılında birçok büyük NFT projesinin ve ünlülerin kendi koleksiyonlarını oluşturmalarını da beraberinde getirdi. Örneğin, Snoop Dogg gibi ünlü rapçilerden Gary Vaynerchuk gibi pazarlama uzmanlarına kadar pek çok kişi geçen yıl NFT’lere ilgi gösterdi.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!