NFT
Meta Evren yani Metaverse
Meta Evren yani Metaverse

Meta Evren yani Metaverse Nedir?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meta evren, insanları hayatlarının her alanında birbirine bağlayan bir çevrimiçi, 3D, sanal dünya kavramıdır. İnternetin tek bir tarayıcı ile farklı websitelerine erişim sağlayabilmesi gibi, meta evren de bir çok platformu birbirine bağlayacaktır. Ayrıca ingilizce olarak Metaverse olarak bilinir.

Bu kavram, Neal Stephenson’ın bilim kurgu romanı Parazit’te geliştirilmiştir. Fakat meta evren, bir zamanlar kurgusal bir fikir olsa da artık gelecekte gerçeğe dönüşebilecek gibi gözükmektedir.

Meta evrenin temelinde, her bir kullanıcının bir karakteri ya da avatar’ı kontrol ettiği bir artırılmış gerçeklik yer alacaktır. Örneğin, tamamen Metaverse içinde kalarak sanal ofisinizde bir Oculus sanal gerçeklik gözlüğü ile bir toplantı yapabilir, işinizi bitirip blockchain tabanlı bir oyunla rahatlayabilir ve daha sonra da finansınızı ve kripto portföyünüzü yönetebilirsiniz.

Meta Evren Nedir? Özet

Meta evren, birden fazla sanal dünyayı bir araya getiren kalıcı, çevrimiçi, 3D bir dünya konseptidir. Meta evreni internetin gelecekteki hali olarak düşünebilirsiniz. Metaverse; bu 3D dünyalarda kullanıcıların çalışmasına, buluşmasına, oyun oynamasına ve sosyalleşmesine imkan tanıyacaktır.

Meta evren tam anlamıyla hayata geçmiş değildir, fakat bazı platformlar meta evren benzeri öğeler içerir. Meta evrene en yakın deneyim şu anda video oyunları tarafından sunulmaktadır. Geliştiriciler, oyun içi etkinliklere ev sahipliği yaparak ve sanal ekonomiler yaratarak oyun kavramının sınırlarını genişletmiştir.

Şart olmasa da, kripto paralar bir meta evren için çok uygun olabilir. Kripto paralar, farklı türlerde hizmet token’ları ve sanal koleksiyonluklarla (NFT’ler) bir dijital ekonominin yaratılmasına imkan tanır. Metaverse, Trust Wallet ve MetaMask gibi kripto cüzdanlarının kullanımından da fayda sağlayabilir. Ayrıca, blockchain teknolojisi şeffaf ve güvenilir yönetişim sistemleri sunabilir.

Meta evren benzeri blockchain uygulamaları halihazırda mevcuttur ve insanlara geçinmelerine imkan tanıyacak gelirler sunmaktadır. Axie Infinity, birçok kullanıcının daha fazla gelir elde etmek için oynadığı bir “oyna-kazan” oyunudur. Second Life ve Decentraland, blockchain dünyasını sanal gerçeklik uygulamalarıyla birleştiren diğer başarılı örneklerdir.

Geleceğe baktığımızda, büyük teknoloji devleri bu yolda öncülük etmeye çalışmaktadır. Fakat blockchain sektörünün merkeziyetsizlik özelliği daha ufak çaplı oyuncuların da Metaverse gelişiminde yer almasına imkan tanımaktadır.

Kripto, Meta Evrene Uygun mudur?

Oyun dünyası, meta evrenin 3D özelliğini sunar fakat hayatın tüm yönlerini kapsayabilecek bir sanal dünyada ihtiyaç duyulan her şeyi içermez. Kripto; mülkiyetin dijital ispatı, değer transferi, yönetişim ve erişilebilirlik gibi gerekli diğer önemli parçaları sunabilir. Peki, bu tam olarak ne anlama gelir?

Gelecekte eğer Metaverse dahilinde çalışabilir, sosyalleşebilir hatta sanal öğeler satın alabilirsek, mülkiyeti göstermenin güvenli bir yoluna ihtiyacımız olacaktır. Ayrıca, Metaverse dahilinde bu öğeleri ve parayı transfer ederken güvende hissetmemiz gerekir. Son olarak, hayatlarımızın bu kadar büyük bir parçası olacaksa Metaverse dahilindeki karar verme süreçlerinde de bir rol oynamak isteyebiliriz.

 1. Mülkiyetin dijital ispatı
 2. Dijital koleksiyon yapabilme
 3. Değer transferi
 4. Yönetişim
 5. Erişilebilirlik
 6. Birlikte çalışabilirlik

Meta Evrenin görevi?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi meta evren, hayatın tüm yönlerini tek bir yerde birleştirecektir. Şu anda birçok kişi evden çalışıyor olsa da meta evrende 3D bir ofise girebilir ve iş arkadaşlarınızın avatar’larıyla etkileşim kurabilirsiniz. İşiniz de Metaverse ile ilişkili olabilir ve doğrudan meta evrende kullanabileceğiniz bir gelir elde etmenize imkan tanıyabilir. Aslında bu türde işler benzer bir formda halihazırda mevcuttur.

Metaverse örnekleri

Henüz tek bir bağlantılı Metaverse sahip olmasak da meta evrenlere benzer pek çok platform ve proje vardır. Bunlar genellikle NFT’leri ve diğer blockchain öğelerini de dahil eder.

 • Second Life
 • Axie Infinity
 • Decentraland
 • OVR
 • Polker

Gelecek Meta Evren

Kripto destekli meta evren söz konusu olduğunda NFT pazar yerleri ve 3D sanal dünyalarının birbirine daha fazla entegre edilmesi bir sonraki adım gibi gözükmektedir. NFT sahipleri, OpenSea ve BakerySwap gibi pazar yerlerindeki birden fazla kaynaktan ürünlerini halihazırda satabilir, fakat bunu yapmak için henüz popüler bir 3D platformu yoktur.

Daha büyük ölçekte, blockchain geliştiricileri bir teknoloji devinden daha fazla organik kullanıcıyla popüler Metaverse benzeri uygulamalar geliştirebilir.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!