featured
bitcoin google aramaları

Bitcoin Google aramalarında dikkat çekici gerileme gözlendi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin aramaları mayıs ayından bu yana yüzde 85 azaldı ve Google’da yapılan Bitcoin aramalarında dikkat çekici gerileme gözlendi.

Bitcoin (BTC) para birimine gösterilen ilgi dikkat çekici oranda geriledi. Veriler, arama motorlarındaki “Bitcoin” sorgularının yedi ayın en düşük seviyesine indiğini gösteriyor.

Google Trends verilerine göre, 19 Mayıs tarihinde zirveyi gören “Bitcoin” aramaları, 13 Temmuz tarihi itibarıyla yüzde 85 oranında geriledi.

19 Mayıs – 13 Temmuz tarihleri arasında, Google üzerindeki Bitcoin aramaları. Kaynak: Google Trends

Arama verileri, son haftalarda en büyük kripto para biriminin değerinin düşmesi ve işlem hacimlerinin azalması nedeniyle ilginin de azaldığını gösteriyor.

2 aya yakın süredir 30.000 dolara yakın bir bölgede ilerleyen Bitcoin fiyatındaki donukluk, yeni yatırımcıları küstürmüşe benziyor.

Google üzerinde son 5 yıla ait “Bitcoin” aramaları. Kaynak: Google Trends

Son beş yıla ait veriler incelendiğinde, tüm zamanların en yoğun Bitcoin aramalarının 17-23 Aralık 2017 haftasında gerçekleştiği ortaya çıkıyor.

Rekor aramanın gerçekleştiği haftayı 100 maksimum puan ile tanımlayan Google, 11-17 Temmuz haftasına ait arama değerinin 21 olarak ölçüldüğü belirtiyor.

Aynı grafikte, 16-22 Mayıs 2021 haftasına ait arama sıklığının 88 olarak ölçüldüğü açıklanmış durumda.

Konuyu haber sayfasına taşıyan Yahoo Finance, arama sorgularının genellikle fiyat oynaklığının yüksek olduğu dönemlerde arttığını açıkladı. Potansiyel yatırımcıların sürmekte olan yükseliş veya düşüş trendi hakkında arama yaptıklarını vurguladı.

Google arama değerindeki artışın, satın alma veya satış baskısı anlamına gelmediğini belirten haber sitesi, yatırımcıların bu dönemlerde bilgi aradıkları ancak harekete geçmediklerini aktardı.

Yine de trader’lar, Google arama değerlerine göre bireysel yatırımcıların ilgisi, fırsatı kaçırma korkusunun (FOMO) yaşandığı döneme işaret edebildiği gibi, düşük arama değerleri de ayı piyasasının sinyallerini verebiliyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!