featured
Metaverse Arazi Nasıl alınır

Metaverse Evreninde Arazi Nasıl Satın Alınır

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NFT Metaverse yani meta evren arazisi, benzersiz bir tokenle temsil edilen sanal bir gayrimenkuldür. Platforma bağlı olarak arazinin sahibi bu araziyi sosyalleşmek, reklam, iş, oyun ya da diğer faaliyetler için kullanabilir.

Meta evren yani metaverse teknoloji severler, yatırımcılar ve kripto severler arasında gitgide daha popüler bir hale geliyor.

Üç boyutlu dünyada sanal arazilere yönelik talep büyük bir artış gösterdi ve piyasa da gerçek dünyadaki gayrimenkullerle benzerlikler gösteriyor. Meta evren NFT arazisi almak ve satmak oldukça kolay bir süreç. Siz de rehberimizi takip ederek kolayca alım satım yapabilirsiniz.

NFT metaverse arazisi nedir?

NFT arazisi, bir meta evren projesinden satın alınabilen bir dijital arazidir. Benzersiz Token (NFT) sahipleri, arazilerini çeşitli amaçlara yönelik olarak ya da yalnızca spekülasyon için kullanabilir. Genellikle bir meta evren projesi, haritasını daha küçük alanlara böler ve bu alanları bir ya da birkaç arazi satışıyla satar. Ödemeler genellikle kripto paralarla yapılır, fakat bazı projeler itibari paraları da kabul eder.

Satın alınan alan, arazi sahibinin ve ziyaretçilerin keşfedebileceği üç boyutlu bir sanal deneyim sunar. Araziler NFT olduğu için bu dijital varlıkların orijinalliğini ve mülkiyetini ispat etmek kolaydır. Arazi sahibi, ikincil piyasada üçüncü taraf bir borsa ile ya da meta evren projesi ekosistemi üzerinden arazisini satabilir.

Metaverse arazi nasıl satın alınır?

NFT arazisi satın almak için süreç, diğer herhangi bir NFT’nin satın alım süreciyle aynıdır. İhtiyacınız olanlar yalnızca bir cüzdan ve biraz kripto paradır. Diğer tüm yatırımlardaki gibi burada da risk almadan önce kendi araştırmanızı yapmanız çok önemlidir.

1. Adım: Bir meta evren platformu seçin

Meta evren mülkü satın almadan önce bir meta evren seçmeniz gereklidir. Arazi satın alma sebebiniz proje seçiminizi etkileyecektir. Bu konudan ileride, ipuçları bölümümüzde bahsedeceğiz. Bu rehberde örnek olarak Ethereum üzerindeki The Sandbox’ı kullanacağız, fakat Decentraland de bir diğer popüler seçenektir.

2. Adım: Cüzdanınızı kurun

Sahip olduğunuz kripto paralara erişmenize imkan tanıyacak bir cüzdan yaratmanız gereklidir. Tercihinize bağlı olarak mobil ya da tarayıcı tabanlı bir cüzdan kullanabilirsiniz. Fakat tarayıcı tabanlı bir cüzdan kullandığınızda genellikle daha az sorunla karşılaşırsınız.Hem MetaMask hem de Binance Chain Wallet, birden fazla blockchain’i desteklemeleri nedeniyle uygun seçeneklerdir, fakat kullandığınız cüzdanın NFT arazisinin blockchain’ini destekleyip desteklemediğini mutlaka kontrol etmeniz gereklidir.

Cüzdanınızı kurduğunuzda kurtama cümlesi olarak da bilinen bir kelime dizisi alırsınız. Cüzdanınıza erişiminizi kaybetmeniz durumunda cüzdanı kurtarmak için kurtarma cümlesini kullanacağınızdan bu cümleyi güvende tutmalısınız. Cümleyi saklamak için en iyi seçenek, sürekli çevrimdışı kalan bir yer olacaktır.

3. Adım: Cüzdanınızı the Sandbox pazar yerine bağlayın

Teklif vermeye uygun arazileri The Sandbox’ın haritasında görebilirsiniz. Bu arazilerden bazıları için teklifleri doğrudan The Sandbox pazar yerinden verebilir, diğerleri içinse OpenSea gibi harici borsaları kullanabilirsiniz. Burada süreci daha basit tutmak için The Sandbox üzerinden teklif verebileceğiniz bir arazi örneğine bakacağız.

Herhangi bir teklif vermeden önce cüzdanınızı bağlamanız gereklidir. The Sandbox haritasında sağ üst köşedeki [Sign In] tuşuna tıklayın. Cüzdanınızın, projenin blockchainine ayarlı olduğundan da emin olun. Bu örnekte cüzdanımız Ethereum‘e ayarlı.

Daha sonra [MetaMask] ögesine tıklayın.

MetaMask bir açılır pencere ile sizden bağlanmanızı isteyecektir. [Next] tuşuna tıklayın.

Cüzdanınızı bağlama sürecine devam etmek için [Connect] tuşuna tıklayın.

The Sandbox şimdi sizden bir e-posta adresi eklemenizi ve bir takma ad oluşturmanızı isteyecektir. Hesap oluşturma sürecini tamamlamak için [Continue] tuşuna tıklayın. The Sandbox editörünü kullanmak isterseniz, tercihinize bağlı olarak bir şifre de belirleyebilirsiniz.

Hesabınızı tamamlamak için MetaMask imza talebindeki [Sign] tuşuna tıklayın.

Başarıyla bağlanmanızın ardından web sitesinin sağ üst köşesinde hesap bakiyenizi ve profil resminizi görebilirsiniz.

4. Adım: Binance’ten SAND ya da ETH alın ve bunları cüzdanınıza transfer edin

Bir arazi satın alabilmeniz ya da teklif verebilmeniz için cüzdanınızda SAND ya da Ether (ETH) bulunması gereklidir. The Sandbox arazi satışlarının çoğunda yalnızca ETH kabul edildiğinden ETH satın almak muhtemelen daha kullanışlı olacaktır.

5. Adım: Bir LAND parseli seçin

Aşağıdaki filtreleri kullanarak, The Sandbox’ta teklif verebileceğiniz ya da satın alabileceğiniz arazileri kolayca listeleyebilirsiniz. The Sandbox arazilerinin çoğu halihazırda satılmış durumdadır, bu da alınabilecek arazileri genellikle yalnızca OpenSea’de bulabileceğiniz anlamına gelir. Fakat yine de The Sandbox haritası üzerinden de bu satışlar için teklif vermeniz mümkündür. OpenSea bağlantıları kullanıcı arayüzüne gömülü olduğundan, The Sandbox haritası meşru bir NFT arazisi satın aldığınızı doğrulamak için de en iyi yoldur.

Satın almak istediğiniz araziyi belirledikten sonra bir teklif vermek için [Bid] tuşuna tıklayabilir ya da ETH tutarına tıklayarak araziyi sabit bir fiyattan satın alabilirsiniz. [Bid] tuşuna tıklayarak nasıl teklif verebileceğinize bakalım.

Karşınıza, teklif vermenize imkan tanıyan bir açılır pencere çıkacaktır. Teklif tutarını girin ve cüzdanınızla işlemi onaylamadan önce [Place Bid] tuşuna tıklayın. Satıcı teklifinizi reddederse ya da satış sona ererse, kriptolar cüzdanınıza iade edilecektir.

Sabit fiyata tıklarsanız işlemi tamamlamak için OpenSea’ye yönlendirilirsiniz. Araziyi satın alabilmek için önce cüzdanınızı pazar yerine bağlamanız gerekecektir. Ayrıca The Sandbox’ı kullanmayı tercih etmiyorsanız, OpenSea’den de teklif verebilirsiniz.

Metaverse arazi nasıl satılır?

NFT Arazilerinizi satabilmeniz için genellikle iki seçeneğiniz vardır. Meta evren projesinin pazar yerini ya da ikincil bir pazar yerini kullanabilirsiniz. The Sandbox’ta şu anda satış için yalnızca üçüncü taraf pazar yerlerini kullanmak mümkündür. Gelecekte, arazi sahipleri SAND olarak ödenecek %5 işlem ücretiyle doğrudan The Sandbox’tan satış yapabilecektir. Arazinizi OpenSea’de satmak istiyorsanız profilinize gidin ve NFT’nizdeki [Sell] tuşuna tıklayın. Daha sonra, sabit bir fiyat ya da zamanlı bir açık artırma yaratabilirsiniz.

Metaverse arazi nasıl kiralanır?

The Sandbox gibi bazı projeler, arazi sahiplerinin arazilerini üçüncü taraflara kiralamasına imkan tanır. Fakat bunu yapmak için resmi bir sistem yoktur. Arazinizi birisine kiralamaya karar verirseniz, kendi aranızda bir anlaşma yapmanız gerekir. Bu da süreci oldukça riskli hale getirir. Arazi kiralarken, NFT’nizin mülkiyetini hiçbir zaman kiracıya transfer etmemelisiniz. Resmi, güvenli bir kiralama sisteminin kullanıma sunulmasını beklemek daha güvenli olacaktır.

Dijital gayrimenkul ekosistemi kripto para dünyasında son derece popüler bir hale geldi. Görebileceğiniz üzere, arazi almak ve satmak oldukça kolay. Fakat güncel fiyatlar kimi zaman gerçek, fiziksel gayrimenkul yatırımlarından daha yüksek olabiliyor. Bir NFT meta evren arazisi satın alırsanız, riskleri dikkate aldığınızdan ve güvenli kripto uygulamalarını takip ettiğinizde mutlaka emin olmalısınız.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!