featured

DeFi Haberleri 16-22 Mayıs tarihleri arası 3.8

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

16-22 Mayıs tarihleri arasında DeFi alanında öne çıkan DeFi haberlerini sizler için bir araya getirdik.

Merkezi olmayan (Decentralized) ve finans (Finance) kelimelerinin kısaltmasından meydana gelen DeFi, herhangi bir merkeze ya da otoriteye ihtiyaç duymayan finansal yapıya denir. Temelde blockchain ağları üzerine inşa edilmiş olan DeFi, yeni nesil dijital para altyapılarının oluşturulması için en önemli gelişmeler arasında sıralanır.

“Bu şartın sağlanması durumunda, şu işlem gerçekleşir” mantığına dayanan ve otomatik biçimde çalışan akıllı sözleşmeler, konsensüs protokolleri ve merkezi bulunmayan uygulamalar (Decentralized Application – DApp), merkeziyetsiz finans yapılarının önemli parçaları arasındadır.

Bu doğrultuda geçtiğimiz hafta DeFi alanında gerçekleşen güncel ve popüler haberleri sizlere aktarıyoruz:

İsviçreli varlık yöneticisi, dijital varlık sektörünün potansiyeline dikkat çekti

İsviçreli varlık yönetimi firması Julius Baer, yüksek varlıklı müşterileri için kripto para birimlerine ve merkeziyetsiz finansa (DeFi) geçiş yapmayı planlıyor.

Firmanın CEO’su Philippp Rickenbacher, şirketin gelecek 3 yıllık strateji planını açıklarken kripto paralara yapılacak geçişi doğruladı.

Rickenbacher, kripto para birimleri ve DeFi’nin, şu anda kullandığımız çeşitli temel hizmetleri ve interneti doğuran Dot-Com balonu ile aynı potansiyele sahip olduğunu belirterek iki sektör arasındaki paralelliğe dikkat çekti ve kripto para piyasalarındaki yaşanan son düşüşün, firmanın müşterileri için kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu belirtti.

Chainalysis farklı zincirlerdeki işlemleri takip etmek için araç geliştirdi

Blockchain analiz şirketi Chainalysis, merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolleri ve çeşitli zincirlerdeki işlemleri takip etmek için yeni bir araç piyasaya sürdü.

Chainalysis, 18 Mayıs’ta Storyline yazılımının beta sürümünü başlattı. “Web3 yerli blockchain analiz aracı” olarak tanıtılan Storyline, NFT ve DeFi platformlarına odaklanarak akıllı sözleşme işlemlerini takip etmeyi amaçlıyor.

Chainalysis, kripto para suç trendleri ve diğer analitik konularda blockchain analizi ve yıllık raporlar sunuyor. Şirket, son dönemlerde kripto ekosisteminin önemli alanları haline gelen DeFi ve NFT sektörlerinin küresel kripto işlemlerinin yarısından fazlasından sorumlu olduğunu açıklamıştı.

Polygon, Orbs ve DeFi.org ile ortaklık kurdu

Merkeziyetsiz finans alanında yapılacak yeni geliştirme için Ethereum ölçeklendirme platformu Polygon, DeFi hızlandırıcı platformu DeFi.org aracılığıyla DeFi oluşturucularını destekleyen bir program başlatmak için L3 (katman-3) projesi Orbs ile ortaklık kurdu.

Yapılan duyuruda Polygon ve DeFi.org, bu program çerçevesinde seçilecek olan projelere finansman fırsatları, mentorluk ve pazar payı sağlayacaklarını belirtti. DeFi.org hızlandırıcı turuna katılanların Polygon üzerine inşa olma zorunluluğu bulunuyor.

Polygon, Ethereum’u ölçeklendirmeye odaklandığından, Orbs, altyapısını kullanarak akıllı sözleşmelerin geliştirilmesi gibi faydalar sağlayabileceğini iddia ediyor. Bu şekilde hızlandırıcı program, Polygon’un katman-2 çözümlerini ve Orbs’un katman-3 altyapısını içeren projeler geliştirmeye odaklanacak. Bu hızlandırıcı program, yukarıda bahsedilen faydaların yanı sıra, gelecek vaat eden projelere ve DeFi.org web sitesinin de dahil olduğu çeşitli platformlara bir likidite desteği sağlayacak.

Alman BaFin yetkilisi AB çapında ‘yenilikçi’ DeFi düzenlemesi çağrısında bulundu

Almanya Federal Mali Denetleme Kurumu (BaFin)’nun yönetici direktörü Birgit Rodolphe, Avrupa Birliği (AB) genelinde merkeziyetsiz finans (DeFi) alanının yenilikçi ve tek tip düzenlenmesi çağrısında bulundu.

BaFin, Almanya’nın bankaları, sigorta ve kripto para şirketleri de dahil olmak üzere finans kuruluşlarını düzenlemekten sorumlu mali düzenleyici kurumudur. BaFin, Almanya’da kripto para birimi hizmetleri sunmak isteyen firmalar için “kripto saklama lisansları” iznini düzenleyen kurumdur.

BaFin’in web sitesinde yer alan bir makalede Rodolphe, düzenlenmemiş DeFi alanının tüketicilere yönelik riskleri konusunda uyardı ve AB üye ülkelerinde standartlaştırılmış düzenleyici hususlar için çağrıda bulundu.

Coinbase, Web3 Mobil DApp ve DeFi Tarayıcısını Tanıttı

Amerika’nın en büyük kripto para borsalarından Coinbase, seçilen bazı kullanıcılarına yeni uygulamalarını tanıttı. Seçilen kullanıcılar için Web3 alanına getirdiği yeni ürünlerden kripto para cüzdanı ve DeFi tarayıcısını test etmelerini istedi.

Uygulama ile kullanıcılar, Uniswap ve OpenSea gibi Ethereum blok zincirinde çalışan merkeziyetsiz uygulamalara (DApp’ler) erişebilecek.

Coinbase’in ürün yönetimi direktörü Rishi Dean, 17 Mayıs 2022 tarihinde yaptığı duyuruya göre seçilen kullanıcılar, NFT platformlarında ve merkeziyetsiz borsalarda (DEX) işlem yapıp merkeziyetsiz finans (DeFi) kredi protokolleri ile etkileşim kurabilecek. Coinbase, çıkaracağı yeni mobil tarayıcısı ile kullanıcıların dApp’lere daha hızlı ve kolay şekilde erişmesini sağlayacak. Bununla birlikte Coinbase, merkeziyetsiz uygulamaların benimsenmesini artırmak için yeni bir kripto para cüzdanı da çıkaracak.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!