featured

Avrupa Birliği Dijital Cüzdan Çıkarmayı Planlıyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AB içerisinde yer alan her ülkenin vatandaşlarına yönelik olarak devreye alınan plan önümüzdeki sene hayata geçirilecek. Cüzdan ile birlikte birliğe üye devletlerin vatandaşlarına sağladığı hizmetler ve dijital kimlik bilgilerinin depolanması gibi hizmetler de cüzdan içerisinde olacak.

Bir Cüzdanın İçerisindeki Tüm Bilgiler Olacak

Gelecek yıl piyasaya sürüleceği bildirilen cüzdan, ECB’nin hala üzerinde çalıştığı bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) önerisi olan dijital euro projesiyle bağlantılı olabilir. Avrupa Birliği, vatandaşlarının tüm üye ülkelerde kullanabileceği bir cüzdan ile özel ve kamu hizmetlerini tek noktada toplayacak.

Cüzdan sadece ödeme işlemleri için değil kimlik bilgileri konusunda da kişilerin hizmetine sunulacak. Bu yönden çok yönlü bir yapı düşünülüyor. Pasaport veya ehliyet gibi fiziksel izinlerinin dijital eşdeğerlerini devlete bağlı diğer hizmetleri de entegre ederek saklamalarına olanak tanıyacak. Artık elimizde evraklarımızla dolaşmak yerine sadece dijital cüzdan ile tüm işlemler kısa sürede sonuçlandırabilecek.

Birlik tarafından yapılan açıklamada kullanıcıların güvenli en üst seviyede tutulacak. Bunun için bilgilerin üçüncü şahıslar tarafından ele geçirilmemesi için gerekli tüm çalışmalar yapılacak. Böylece bilgiler herhangi bir şekilde reklam amaçlı ya da tehdit amaçlı kullanılmasının önüne geçilecek.

Dijital Euro Çalışmalarında Faydalı Olabilir

AB Merkez Bankası (ECB) tarafından başlatılan dijital Euro konusunda net bir adım atmayan kurum için bu projenin yardımcı olabileceği konuşuluyor. Henüz bu konuda kafası karışık olan banka, Dijital Para Birimlerinin etkilerini araştırma sürecinde olsa da, bu cüzdan bu tür para birimlerinin uygulanması için faydalı olabileceğini düşünüyor. Avrupa Birliği’ne diğer kontrolsüz dijital para birimlerinin yükselişini düzenlemesi için kaldıraç sağlayabilir.

Avrupa Merkez Bankası, dijital euro çıkarmanın temel hedeflerinden birinin şunları yapmak olacağını belirtti:

“Finansal istikrarı ve parasal egemenliği zayıflatabilecek, Euro bölgesi dışından çıkarılan ve kontrol edilen dijital ödeme araçlarına bağımlılıktan kaçının”

Sistem, gerçekten uygulanırsa, etki alanı altındaki Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesini kapsayan, bugüne kadarki en büyük dijital CBDC olabilir. Ancak bu ilk olmayacak çünkü Bahamalar ve Çin zaten kendi dijital para birimlerini çıkarma sürecindeler.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!