featured
kripto-sozluk

Polygon (MATIC)

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
GBex

Polygon (MATIC) Nedir?

Ethereum ile uyumlu blockchain’lerden oluşan bir ağ inşa eden protokole Polygon, protokolün kullanım amaçlı tokenine ise MATIC denir. Bir Layer 2 çözümü olan Polygon, Ethereum ana zinciriyle birlikte çalışan yan zincirler yoluyla ölçeklenebilirliği artırmayı ve daha hızlı ve ucuz işlemler sunmayı amaçlar.

Eski adı Matic olan Polygon, 2017’de blockchain geliştiricileri Jaynti Kanani, Sandeep Nailwal ve işletme danışmanı Anurag Arjun tarafından kurulmuştur. Protokol, Şubat 2021’de Polygon adını almıştır.

Polygon (MATIC) ne işe yarıyor?

Polygon protokolü, Ethereum’u çok zincirli bir sisteme, yani “Blockchain’ler İnterneti”ne dönüştürmeyi amaçlıyor. Polkadot ve Cosmos gibi çoklu zincir sistemlerine benzer olan Polygon, Ethereum’un güvenliği, açıklığı, canlı ekosistemi ve ağ etkileri gibi avantajlarını da sunuyor.

Diğer yandan protokol, Ethereum’un düşük işlem sayısı, zayıf kullanıcı deneyimi ve topluluk yönetişimi eksikliği gibi sorunlarına da çözüm getiriyor. Polygon yan zincirleri, Ethereum ekosistemindeki merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerini de destekliyor.

Protokolün ana bileşeni olan Polygon SDK, birçok türden uygulamanın geliştirmesine olanak sağlayan, modüler ve esnek bir çerçevedir. Geliştiriciler, bu çerçeve sayesinde kendi ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş blockchain ağları geliştirebilirler.

Polygon, Ethereum ana zincirinde çalışan hisse ispatı denetim noktaları üzerine inşa edilmiş Plasma çerçevesinin kişiselleştirilmiş bir versiyonunu kullanıyor. Polygon, bu çerçeve yoluyla blok sürelerini iki saniyeden aza indirebiliyor ve blok başına 65.536 işlem gerçekleştirebiliyor.

MATIC ise Polygon ekosisteminin kullanım amaçlı tokenidir. Bir ERC-20 tokeni olan MATIC, Polygon üzerindeki işlem ücretlerini ödemek, ağ yönetimine katılmak, staking yoluyla güvenliği sağlamak için ve kullanıcılar arasında ödemelerde kullanılıyor.

Polygon ekosisteminde staking, ağ güvenliğini sağladığı için kritik önem taşıyor. Ağ üzerindeki doğrulayıcılar, hisse ispatı mutabakat mekanizmasına katılmak için MATIC tokenlerini teminat olarak kullanıyor ve bunun karşılığında MATIC kazanıyorlar. Polygon, buna ek olarak merkeziyetsizliği artırmak için ana zincirlere son halini veren blok üreticilerini de kullanıyor.

Polygon, şimdilik yalnızca Ethereum ile uyumlu olsa da, zamanla daha fazla blockchain’i desteklemeyi ve birlikte işler Layer 2 blockchain platformu olmayı amaçlıyor.

MATIC hakkında merak edilenler

Toplam arzı 10 milyar olan MATIC, her ay belirli bir miktarda piyasaya sürülmektedir. Tokenin dolaşımda olan arzı, Mayıs 2021 itibarıyla 6,2 milyardır. Tüm tokenlerin Aralık 2022’ye kadar piyasaya sürülmesi planlanmaktadır.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!