NFT
featured
btc-uzun-pozisyon

Yatırımcıların uzun Bitcoin Pozisyonlarının Miktarı arttı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Verilere göre profesyonel yatırımcıların uzun Bitcoin pozisyonlarının miktarı arttı. Profesyonel yatırımcılar uzun Bitcoin pozisyonlarını artırdı – Rekor gelir mi?

Bitcoin (BTC) fiyatı son birkaç gün içinde 57.000 ila 59.500 dolar arasında gidip geldi. Ancak büyük borsalardaki trader’lar uzun pozisyonlarını artırmayı sürdürüyor.

Coinbase borsasındaki BTC/USD paritesi. Kaynak: TradingView

13 Mart’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 61.750 dolara ulaştıktan sonra, Bitcoin yeni destek seviyeleri bulmaya çalışıyor. BTC için başlangıçta 54.000 dolar seviyesi destek olarak çalışırken şu anda 57.000 dolar civarında alımların arttığı görünüyor.

Profesyonel trader’ların iyimserliği (uzun ve kısa vadeli riskler ve vadeli işlem sözleşmelerinin primleri ile ölçüldüğü üzere) düşerken, açık pozisyonlar artıyor gibi görünüyor ve bu bir yükseliş göstergesi.

En büyük trader’lar uzun pozisyonlarını artırdı

En iyi yatırımcıların uzun/kısa göstergesi; spot, marj, kalıcı ve vadeli işlem sözleşmeleri dahil olmak üzere konsolide pozisyonlar kullanılarak hesaplanır. Bu veri, birden çok piyasadan veri toplayarak profesyonel trader’ların net pozisyonunun etkin bir görünümünü verir.

Önde gelen borsalardaki uzun/kısa oranı. Kaynak: Bybt

OKEx trader’ları, 15 Mart’taki düşüş esnasında alımları artırırken, son iki haftada rekor seviyede uzun ürünlere yöneldiler.

Huobi’nin önde gelen trader’ları benzer hareket izlediler ve 0,80 olan oranları 0,90’a çıktı.

Son olarak, Binance’deki trader’lar, 15 Mart’ta BTC fiyatı düştüğü için uzun pozisyonlarını azalttılar, ancak o zamandan beri 1,21 oranını korudular ve bu da uzun vadeli ürünleri yüzde 21 oranına çıkardı.

Genel olarak, en iyi trader’ların uzun/kısa pozisyonları 14 Ocak’ta gözlenen 1,03 orandan, mevcut 1,15 oranına yükseldi. Bu nedenle, 15 Mart’ta meydana gelen 500 milyon dolarlık tasfiye bile balinaların uzun pozisyon almalarına gölge düşürmüyor.

Vadeli işlem primi son birkaç günde arttı

Profesyonel trader’ların iyimser olup olmadığını değerlendirmek için, vadeli işlem primi izlenir. Bu gösterge vadeli sözleşme fiyatları ile normal spot piyasa arasındaki fiyat farkını ölçer.

Satıcılar uzlaşmayı ertelemek için daha yüksek fiyat talep ettiğinden fiyat farkı oluşur. Üç aylık vadeli işlemler genellikle yüzde 6 ila 20 yıllık prim ile işlem görür.

OKEx borsasındaki 3 aylık vadeli işlem primi. Kaynak: Skew

BTC fiyatı 55.500 dolardan 58.000 dolara yükselmeden hemen önce, gösterge 17 Mart’ta yüzde 20’lik bir düşüş yaşadı. O zamandan beri prim yüzde 25’e yükseldi ve bu da profesyonel trader’ların net uzun pozisyonları artırdığını ortaya koyuyor.

Tüm bu veriler, borsaların uzun/kısa oranını doğruluyor ve yatırımcıların Bitcoin’e olan güvenine işaret ediyor. Bir başka deyişle trader’lar, kısa vadede tüm zamanların en yüksek seviyesinin aşılacağını düşünüyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!