featured
piyasa-bitcoin-sağlıklı

Yatırımcıların aldığı pozisyonlar piyasanın sağlıklı olduğunu gösteriyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

3 temel indikatör Bitcoin fiyatında yükselişe işaret ediyor ve kurumsal ve bireysel yatırımcının pozisyonları piyasanın sağlıklı olduğuna işaret ediyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı, 28 Şubat’ta 43.000 dolarlık yerel dip seviyeye düştükten sonra, 10 Mart’ta 57.000 dolar seviyesini yeniden alacak biçimde yüzde 28 artış yakaladı. 21-23 Şubat arasında aşırı uzun pozisyonlardan kaynaklanan 5,9 milyar dolarlık devasa nakde dönüş işleminin etkisi geçti. Vadeli işlem sözleşmeleri tüm zamanların en yüksek seviyesi 20,3 milyar dolara ulaştı.

Önceki seferden faklı olarak Bitcoin, bu kez 57.000 dolara yükselirken, en azından vadeli işlemler ve hacim göstergeleri açısından bireysel yatırımcıların FOMO (fırsatı kaçırma korkusu) etkisinde kalmadıklarını göstetiyor.

Fonlama oranı nötr seviyede devam ederken spot işlem hacimleri durgunlaştı ve vadeli işlemlere ait açık pozisyon miktarındaki büyümenin sağlıklı olduğuna işaret etti.

BTC vadeli işlemlerinin dolar cinsinden açık pozisyon miktarı. Kaynak: Bybt

Yukarıda gösterildiği gibi, BTC‘deki toplam vadeli işlemlerin açık pozisyonu, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20,3 milyar dolara yükseldi. Uzun ve kısa pozisyonlar eşleşse de genellikle bu durum yükseliş olarak algılanır. Öte yandan bu verideki artışın ardından sürekli vadeli işlemlerde yüksek bir fonlama oranı geldiği için hafif bir uyarı olarak düşünülmeli.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!