featured

Saklanan kripto fonları risk altında mı?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saklama altındaki yatırımlar kripto fonları, genellikle yöneticinin hesap verebilirliği sorgulanana kadar oldukça güvenlidir.

Yatırımcılar, Celsius ve Three Arrows Capital gibi kripto firmalarının iflas ettiğine dair giderek artan söylentilerden sonra akıllarından şu soruyu çıkaramıyor: “Sözde güvenli bir gözetim altında olan fonlara ne oldu?” Görünen o ki, kripto firmalarının küçük bir kısmı, sözde sabit gelirli araçlarda vaat edilen yüksek yıllık faiz getirisi (APY) getirileri sağlamak için müşterilerin mevduatlarıyla kaldıraçlı ticaret yapmaya başladı. Piyasanın sonsuz bir potansiyele sahip olduğu düşünüldüğünde ise işler gayet yolunda gitti.

Bununla birlikte token fiyatları düştükçe, bu tür firmalar aynı anda pozisyonlarında ağır kayıplar yaşadı ve yatırımcıların da sermayelerini korumak için acele etmesi nedeniyle para çekme taleplerinde bir artış görüldü. Satış baskılarının birleşimi ise coin fiyatlarının düşmesine neden oldu.

Tüm varlık saklayıcıları, daha fazla sermaye çekmek için boğa piyasası sırasında müşterilerin mevduatlarıyla büyük riskler almadı. Haber editörü Aaron Wood, Barselona’daki Avrupa Blockchain Konvansiyonu’nda, Mart 2020’de Seyşeller’de başlatılan merkezi kripto borsası Bit.com’un iş geliştirme lideri Leslie Hsu ile konuştu. Hsu, bu konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Bit.com’da aslında bir üçüncü taraf saklama hizmeti kullanıyoruz. Borsa, tüm varlıklar gözetim altına alındığında marj ticareti gibi görevler için paranızı veya müşterilerin varlıklarını kullanmaz.”

Ancak Hsu, idari organların, düzenleyici arbitraj olarak bilinen bir kavram nedeniyle müşterilerin sermayesi ile uygun olmayan riskler alan sözde kötü koruyucuları çökertmesinin zor olacağını açıkladı. “Farklı ülkelerin hepsinin kendine özgü farklı düzenlemeleri var. Örneğin ABD’de olduğu gibi, yalnızca ABD’de yerleşik kuruluşların orada ticaret yapmasına izin veriyorlar. Şu anda, kriptoyla ilgili tüm olası sorunları kapsayan tek bir uluslararası mevzuat yok.”

Genel yayın yönetmeni Alex Cohen, başka bir panelde ise düzenlenmiş kripto borsası Bullish’in küresel satış başkanı Michael Lau ile konuştu. Lau için güven konusu, yalnızca hizmet oluşturma yeteneğinde değil, aynı zamanda kişinin bunları nasıl yürüttüğünde de ortaya çıkıyor:

“Biz, bir gün düzenleneceğimize karar verdik. Öyleyse bir hesap verebilirlik unsuru ortada, değil mi? Biri aslında iç işleyişimizi denetliyor ve verdiğimiz sözleri gerçekten yerine getirebileceğimizden emin oluyor.”

Lau, geleneksel finans alanındaki kariyerinin ardından Şubat 2020’de sektöre ilk katıldığında, dijital varlıklara yönelik yüksek düzeydeki bireysel katılıma oldukça şaşırdığını belirtti. “New York Menkul Kıymetler Borsası’nın yalnızca yüzde 20’sinin bireysel olduğunu, Çin Menkul Kıymetler Borsalarının ise yaklaşık yüzde 40’ının bireysel olduğunu hatırlıyorum, ancak gerçekten kriptoya baktığımda az sayıdaki kurumun hepsinin bireysel olduğunu gördüm.”

Ancak Lau, sektördeki devam eden düzenleme talebinden oldukça memnun olduğunu söyledi. “Fon yöneticilerinden talep edilen belirli bir düzeyde profesyonellik ve hesap verebilirlik var. Bir yatırımcı olarak, korunacağımı bilmek istiyorum. Fon yöneticisinin de kurallara uyduğunu bilmek istiyorum. Varlıkların uygun şekilde ayrıldığından emin olmak istiyorum. Bu nedenle, son zamanlarda düzenleme için çok daha fazla talep olduğunu fark ettik.”

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!